Střípky z gymnázia

GymTV představuje speciál o školní kuchyni

,

Nahlédnout do školní kuchyně a být při tom, jak se připravuje oběd – takovou možnost mají diváci, kteří zhlédnou krátký dokument GymTV, buď zde na stránkách, nebo jakou součást březnových zpráv. Školní televize totiž dokončila speciál GymTV ve školní kuchyni, který připravovala od loňského října.

Speciál dokumentuje přípravu oběda ve školní kuchyni a přibližuje práci kuchařek, atmosféru v kuchyni, ale přináší také pohled do zákulisí – třeba do skladů; vysvětluje také, jak vzniká jídelníček a čím je volba menu vázána, a dává prostor samotným kuchařkám, které hovoří o své práci a mimo jiné také svých preferencích. V pořadu navíc zazní i výsledky ankety o nejoblíbenější oběd, kterou připravil Štěpán Švagr.

„Jsem moc rád, že jsme práci paní kuchařek a paní vedoucí mohli ukázat. Když člověk celý ten den od půl sedmé do tří odpoledne sleduje, zjišťuje, kolik je to práce, mnohdy fyzicky náročné, a kolik té práce vůbec není vidět,“ říká vedoucí GymTV Josef Fryš. Právě na to také naráží průvodkyně pořadem Magdaléna Studená v jednom z rozhovorů, kde hovoří o tom, že práce kuchařky neobnáší jen vaření a výdej, ale také například každodenní úklid kuchyně.

Jedna z věcí, na které vedoucí GymTV zvlášť upozorňuje, je atmosféra: „Ta byla během natáčení výborná a na řadě míst dokumentu je to znát. Je skvělé, že paní kuchařky s natáčením souhlasily a že byly tak spontánní. Všechno dohromady si to sedlo a velký podíl na tom má i kolegyně Madla Studená, která se do veškeré práce s chutí zapojila, a vedle toho, že pořadem provází, ten den paním kuchařkám vlastně také pomáhala.“

Natáčelo se převážně 18. října, kdy byly v jídelníčku hranolky s vepřovým plátkem a pizza se šunkou a sýrem, dotáčky pak proběhly na začátku února.

Speciálem školní televize také navazuje na loňský rozhovor s dlouholetou vedoucí školní jídelny Janou Sirotkovou i na reportáže, které o školní jídelně vznikly v minulosti. „Tohle je ale nejrozsáhlejší projekt, který jsme o školní jídelně udělali a mohli udělat a mám radost z toho, že jsme to stihli ještě v letošním školním roce,“ říká vedoucí GymTV a uzavírá: „Moje poděkování patří všem kuchařkám, vedoucí školní jídelny, kolegyni Magdaléně Studené a také bývalému šéfredaktorovi Ondřeji Luksovi za rady se záchranou 320 GB materiálu, o který jsme v jedné chvíli málem přišli.“

GymTV ve školní kuchyni se řadí mezi speciální projekty školní televize. Řada z nich vznikla v letech 2021 a 2022, tedy v době covidové karantény, kdy škola nemohla organizovat žádné akce, nebo dokonce probíhala distanční výuka. Šlo například o dvoudílné speciály o floře a fauně kolem školy či tematické průzkumy a statistiky. Tato videa najdete zde.