RozhovoryStřípky z gymnázia

Matěj Korejs: Doma se mi kupily obrazy, tak jsem je vystavil ve škole

,

Obrazy studenta Matěje Korejse ze 3.D rozjasnily chodbu v prvním patře na pracovišti Balbínova. K výstavě proběhla v úterý 22. 11. o velké přestávce vernisáž. Studenti ani pedagogové si ji samozřejmě nenechali ujít a přišli mladého talentovaného malíře podpořit. Akce byla zahájena krátkou skladbou zahranou na příčnou flétnu a klavír v podání Magdy Slepičkové a Terezy Bouchalové. Pár slov na úvod pronesl Mgr. Milan Čihák, učitel výtvarné výchovy a malíř, který pomáhal s organizací výstavy a instalací obrazů. Následně promluvil o svém díle sám autor.

Obrazy stále jsou, a ještě nějaký čas budou, k vidění v budově školy.

Matěj Korejs poskytl o svém koníčku rozhovor:

Kdy jsi se začal věnovat malování?
Celkem nedávno, asi v roce 2019. Předtím jsem už nějakou dobu kreslil a stínoval. Když jsem ze začátku zkoušel malovat na plátno, moc se mi to nelíbilo, protože jsem neuměl pracovat s těmi barvami, ale postupně jsem se do toho více dostával a teď jsem od kreslení přešel úplně na malování.

Navštěvoval jsi někdy nějaké lekce nebo uměleckou školu?
Ne, učím se sám. Občas si pustím nějaké video na YouTube, jinak vše zjišťuju během malování.

Kolik času trávíš se štětcem v ruce?
Nemaluju každý den, ale když jsem doma a mám čas, tak klidně 6 hodin v kuse.

Jakým způsobem tvoříš? Pouštíš si hudbu, či naopak preferuješ ticho?
Zavřu se do pokoje, a buď zároveň poslouchám písničky a podcasty, nebo jenom maluju. To záleží, jakou mám zrovna náladu.

Jak dlouho jsi pracoval na obrazech aktuálně vystavených ve škole?
Konkrétně těchto 16 obrazů je z posledního roku 2022, kdy jsem začal malovat mnohem více než dřív. Poslední obraz jsem dodělával pár dní před výstavou.

Jaké barvy používáš?
Začínal jsem s akrylovými a teď používám olejové, se kterými je práce taková obtížnější, například proto, že déle schnou. Pouze dva obrazy z těch vystavených jsem dělal akrylem, zbytek je olejovými barvami.

Co tě v tvorbě inspiruje?
Všechno, co se děje kolem mě. Například když začala invaze na Ukrajinu, plánoval jsem to nějakým způsobem ztvárnit. První obraz jsem nedokončil a až později jsem namaloval druhý odkazující na dění v Mariupolu. Je k vidění ve středu koláže na této výstavě. Je to vlastně ten poslední obraz, co jsem dokončoval na poslední chvíli před vernisáží.

Jak často se stane, že nějaký obraz nedoděláš, nebo ho dokonce úplně vyhodíš?
Mám pár pláten, ke kterým se nejspíš nevrátím. Většinou když s nimi nejsem spokojen, snažím se je přemalovat.

Snil jsi dlouho o vlastní výstavě, nebo to bylo spontánní rozhodnutí?
Já si myslím, že to je sen každého mladého malíře. Stejně jako je první koncert důležitý pro hudebníka, pro umělce znamená hodně první výstava. Letos v létě mě napadlo, že už se mi doma kupí obrazy, a že bych asi měl co vystavit, tak jsem oslovil pana Čiháka a on mi pomohl s realizací.

Máš nějaký cíl související s malováním?
Teď plánuji vyzkoušet malovat na větší formáty, proto jsem si objednal větší plátna, a také chci ztvárnit nějaké náboženské motivy. Do budoucna bych si přál, pokud by se to podařilo, dělat obrazy na zakázku. Zároveň doufám, že toto není má poslední výstava.