Střípky z gymnázia

Studentské volby aneb Dnes volíme nanečisto, zítra doopravdy

,

V pondělí 12. prosince se na obou pracovištích Gymnázia Příbram odehrálo první kolo studentských prezidentských voleb zaštiťovaných programem Jeden svět na školách. Při těchto takzvaných „volbách nanečisto“ měli studenti možnost vyjádřit svůj politický názor na současně probíhající prezidentské volby. Zprostředkovatelkou studentských voleb se na Gymnáziu Příbram stala PhDr. Pavla Trantinová. Volit mohli všichni studenti, kteří již dosáhli věku 15 let.

Na volebním lístku se nacházelo všech 9 kandidátů na prezidenta ČR, kteří splnili zákonem předepsané požadavky do data vydání volebních lístků pro potřeby studentských voleb, tedy Andrej Babiš, Jaroslav Bašta, Petr Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel, Denisa Rohanová, Josef Středula a Tomáš Zima. Studentské volby se nesly v duchu formální atmosféry. Na chodbě v druhém patře se nacházelo stanoviště s volební urnou, kde děvčata ze septimy ověřovala identitu studentů.

Pokud jste váhali nad účastí voleb z důvodu nedostatku informací o politických kandidátech, tak budova Legionářů nabízela 1. prosince studentům 3. a 4. ročníku společné sledování debaty kandidátů na Střední průmyslové škole Smíchov. Další možnost představovalo sledování živého přenosu debaty kandidátů se studenty 8. prosince od 11:00 do 12:30. Tuto debatu je možné pustit si i ze záznamu. K ucelení politických představ také mohl přispět seriál rozhovorů ČT, jehož odkazy obdržel každý student na emailovou adresu.

Z 736 oprávněných voličů z obou pracovišť se zúčastnilo 432 osob. Vítězem se již v prvním kole stala Danuše Nerudová se ziskem 248 hlasů, tedy 57 %. Ta obdržela od studentů v každé budově stejný zisk hlasů: 124. Druhé místo získal Petr Pavel (121 hlasů) a na třetím místě skončil Marek Hilšer s 19 hlasy. Ostatní kandidáti v čele s Andrejem Babišem obdrželi méně než 12 hlasů.

Vedle studentů si mohli neoficiálně zavolit i zaměstnanci školy. Toho využili ti v budově Legionářů a jejich výsledky byly v řadě ohledů podobné těm studentským.

Výsledky v řádném termínu odevzdalo 504 škol z celé republiky, z toho 233 gymnázií, 209 středních odborných škol a 62 učilišť. Celkem bylo odevzdáno 76 136 platných hlasovacích lístků.

První se také v celostátním průzkumu umístila Danuše Nerudová (41 198 hlasů – 54,11 %), která dokázala většinově vyhrát ve všech 14 krajích České republiky. S velkým odstupem skončil na druhém místě Petr Pavel (19 532 hlasů – 25,65 %) a třetí místo obsadil Andrej Babiš (7 552 hlasů – 9,92 %).

V případě, že v prvním kole reálných voleb nebude budoucí hlava státu zvolena a bude se konat 2. kolo, bude JSNS pořádat i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To je naplánováno na 18. a 19. ledna 2023.

Foto: Magdaléna Studená, Tomáš Čechura