Střípky z gymnázia

Příbramští středoškoláci na exkurzi v oblasti Valle di Ledro

,

Již od neděle je skupina příbramských studentů na naučné exkurzi v oblasti Valle di Ledro. Tato oblast je historicky spjata s příbramským regionem, zvláště pak s Novoknínskem, kam byli obyvatelé této oblasti vystěhováni v průběhu 1. světové války. Probíhaly tudy totiž linie bojů, jejichž stopy jsou v krajině patrny dodnes. Tato událost položila základy k oboustranné přátelské spolupráci mezi těmito regiony.

Studenti Gymnázia Příbram a Waldorfského gymnázia vyrazili v pondělí na horu Cima Pari (1987 m.n.m.) a po několikahodinovém výstupu zdolali vrchol. Další dny se i přes nepřízeň počasí zúčastnili několika naučných exkurzí po blízkém i dalekém okolí, například do staré lékárny nebo do kovárny, kde se za 1. světové války kovaly železné cvočky na podrážky bot. A každý student si mohl vyzkoušet pod vedením mistrů kovářů vykovat podobný cvoček, jako byly ty, které nosili naši legionáři v bojích o tuto oblast.

Prošli také starou cestu, která dlouho jako jediná spojovala údolí Lago di Ledro a Lago di Garda a která je zde již od antiky. Po této silnici také utíkali obyvatelé z válkou postižených oblastí na vlak do českých zemí, kde zůstali tři roky, někteří natrvalo.

Obyvatelé této oblasti jsou velice přátelští a vlídní, dokonce byli studenti pozváni starostou do pizzerie na tradiční italskou pizzu.

Příjezd studentů je předpokládaný v brzkých nedělních hodinách. Autogramiáda proběhne u autobusu. Prosíme všechny, aby neumisťovali transparenty do příjezdových komunikací a nebránili návratu našich milých hrdinů.

Jakub Staníček