Střípky z gymnázia

Návštěva Kanaďanů vrcholí

,

Do druhého týdne pobytu v České republice vstoupila kanadští studenti pondělním výtvarným workshopem, kdy si ve školním ateliéru, podle mnohých z nich nejhezčím prostoru ve škole, pod vedením Mgr. Adély Zbíral vyzkoušeli ve spolupráci se studenty sexty několik výtvarných technik. Hoši vytvořili několik keramických plastik, zatímco děvčata se pustila do malby na hedvábí. Přestože se většinou s těmito technikami stkali poprvé, za výsledky své práce rozhodně nemusí stydět. Pondělnímu odpolednímu programu vévodila návštěva památníku Vojna, kde se Kanaďané dozvěděli o temných stránkách nedávné historie naší země,a prohlídka bývalého pracovního tábora v nich zanechala hluboký dojem.

Úterý bylo ve znamení pohledu do historie – dopoledne se všichni vyšplhali na Svatou Horu, kde už na ně čekala anglicky hovořící průvodkyně. Kanaďané byli znovu nadšení historií a krásou další z pamětihodností, které navštívili. Odpoledne se všichni pod vedením Mgr. Alice Škodné přesunuli do hornického domku na Březových Horách, kde probíhají ukázky velikonočních tradic. Hosté si vyzkoušeli barvení vajec, pletení pomlázky a další tradiční české obyčeje.

Středeční dopoledne strávili všichni ve městě při plnění úkolů, které pro ně, stejně jako celý středeční program, připravila Mgr. Hana Štufková. Zpěv ve škole se pak studenti seznámili s hudebními velikány české historie, aby v odpoledních hodinách navštívili místo s jedním z nich spjaté – Vysokou. Zde si prohlédli expozici věnovanou Antonínu Dvořákovi a samozřejmě navštívili i – ještě zamrzlé – Rusalčino jezírko.

Na čtvrtek si program připravila Mgr. Marcela Hašková, ale ještě předtím se Kanaďané pod vedením Mgr. Jiřího Šípa podívali do březnického pivovaru. Pak už je Marcela Hašková provedla zámkem v Březnici – oba čtvrteční průvodci znají obě místa z vlastní průvodcovské zkušenosti. Ve čtvrtek večer už se vše chystalo na páteční velkou prezentaci, ale vrcholem byla pro všechny jistě v pořadí už druhá noc strávená společně ve škole.