Střípky z gymnázia

Na vánoční notu

,

Co by to byly Vánoce na Gymnáziu Příbram bez vystoupení školního orchestru? Repertoárové stálice, letošní novinky, návrat několika skladeb a samozřejmě i vánoční melodie. Takový byl koncert GymBandu ve čtvrtek 19. prosince.

Před hudebním sálem zaplněným do posledního místa a množstvím dalších návštěvníků přihlížejících vestoje z chodby předvedla bezmála třicítka hudebníků více než hodinové vystoupení. Plné bylo populárních skladeb, filmových melodií a samozřejmě i koled. GymBand nicméně od září prošel doslova generační obměnou, kdy se obměnily dvě třetiny hudebníků, a proto stál před velkou výzvou nacvičit všechny repertoárové skladby s novými členy znovu – a obstál na jedničku.

Divákům zahrál orchestr skladby v pořadí, v jakém atakovaly přední příčky hitparád. Přehlídku tak otevřelo Superstition od Stevieho Wondera, následované skladbou September skupiny Earth, Wind & Fire. K druhé jmenované navíc zazpívala Marie Šmolíková z 2.A, Irena Brodníčková z oktávy zase doprovodila Skyfall původně od britské zpěvačky Adele.

Do playlistu se dále vrátily melodie ikonické pro dlouholetou spolupráci s německými studentskými orchestry – konkrétně Thriller Michaela Jacksona, Eye of the Tiger, Seven Nation Army a nechybělo ani Viva la Vida. Z relativních novinek v repertoáru zazněly rovněž skladby Counting Stars a Uptown Funk.

Letošním vánočním koncertem se ale také bohužel rozloučili někteří dlouholetí členové. Naposledy tak GymBand doprovodili Ondřej Luks na bicí, Eva Čiháková na příčnou flétnu, klarinetisté Dominika Králíková a Vojtěch Walenka a Vojtěch Bešťák na klavír. Naposledy se přidali ke zbytku orchestru právě na vánoční skladby. Nejdříve začal Vojtěch Bešťák klavírním sólem – anglickou koledou I Saw Three Ships. Další populární sváteční melodie následovaly: All I Want For ChristmasChristmas TimeJingle Bells.

Slova díků dirigentky Mgr. Miloslavy Šmolíkové mířila v první řadě ke všem hudebníkům, ale také k vedení školy, divákům i všem podporovatelům. Poslední koledu Narodil se Kristus Pán pak doprovodily hlasy nejen obou zpěvaček, ale téměř celého sálu.

Orchestr v uplynulém roce oslavil 10 let společných zážitků a koncertů, letošní vánoční vystoupení bylo nicméně v celkovém pořadí deváté. Nic to ale nemění na tom, že s jednou malou výjimkou roku 2015 se GymBandu pod skvělým vedením jeho dirigentky povedlo nastolit jedinečnou vánoční tradici. Přesně před deseti lety a jedním dnem ji odstartovalo Vánoční revue, kdy hudebníci doprovodili divadelní vystoupení režírované studentem Martinem Johannou.

Do nového desetiletí vstupuje GymBand v plné formě a natěšený na nové společné zážitky – hlavní akcí jara bude především návštěva u protinožců v březnu. Předtím ale Australané navštíví Příbram ještě jednou, v pořadí už třetí orchestr ze Sydney se stejně jako dva předchozí přijede s GymBandem naladit na společnou notu. Už 16. ledna!

Foto: Ondřej Luks (GymTV)

Záznam přímého přenosu
Superstition (00:02) – September (05:23) – Thriller (09:13) – The Eye of the Tiger (12:56) –  Seven Nation Army (22:12) – The Pirates of the Caribbean Part 3 (25:42) – Viva la Vida (29:00) – Skyfall (32:37) – Counting Stars (38:18) – Uptown Funk (40:38) – I Saw Three Ships (44:39) – All I Want for Christmas (49:55) – Christmas Time is Here (53:13) – Jingle Bells (57:23) – Narodil se Kristus Pán (1:13:07)