Střípky z gymnázia

Ve Štrasburku se nakazili „evropským virem“

,

Sedm studentů druhých a třetích ročníků s Mgr. Ondřejem Kopáčkem přijalo pozvání europoslance RNDr. Pavla Poce (ČSSD) a spolu s dalšími studenty z celé České republiky se zúčastnili třídenní návštěvy Štrasburku.

Na několikahodinovou cestu autobusem se vydali v úterý 27. září, aby ještě týž den mohli navštívit známé technické muzeum ve Sinsheimu, pozoruhodného především neuvěřitelně velkým počtem exponátů automobilů, především pak letadel.

Nejdůležitějším a stěžejním bodem programu však byla návštěva Evropského parlamentu. Tam napřed absolvovali přednášku Pavla Černocha, později diskusi s Pavlem Pocem. Odpovídal na otázky týkající se zejména fungování EP jako takového, i v kontextu celé EU. Hovořil také o tzv. „evropském viru“, který je vyvolán mezinárodním prostředím, jako je právě třeba Evropský parlament, a který nemine nikoho, kdo takové místo navštíví.

Poté, co se studenti zúčastnili plenárního zasedání (a které si samozřejmě díky tlumočníkům v kabinách mohli dopřát i v češtině) a společně se vyfotografovali, čekala je návštěva samotného Štrasburku. Zde propluli lodí historickým centrem města, vystoupali na místní, 66 metrů vysokou katedrálu a nakoupili suvenýry. Večer pak mohli u večeře – stejně jako předchozí den – stále diskutovat s europoslancem, jehož pozvání sem přijali.

Zpět do Česka se vrátili ve čtvrtek 29. února ve večerních hodinách. Návštěva Evropského parlamentu byla nejen fascinující a inspirující, ale i přínosná pro samotné studenty.