Střípky z gymnázia

Studenti na Jednom světě

,

Jeden svět je festival dokumentárních filmů, jehož 12. ročník byl slavnostně zahájen ve středu 10. března. Den poté se rozběhl jeho program v sedmi pražských kinech. Jeden svět každoročně navštěvují také žáci našeho gymnázia a letos tomu není jinak. Skupiny studentů zeměpisného semináře ze třetích ročníků zhlédly dva dokumentární filmy v Městské knihovně v Praze ve čtvrtek 11. března.

První dokument s názvem Já, moje romská rodina a Woody Allen se týkal problematiky Romů ve světě. Ve svém debutu dokumentuje devatenáctiletá Romka Laura Halilovicová historii a současnost své rodiny, která přišla na konci šedesátých let z Bosny a Hercegoviny do Itálie. Na pozadí se promítá její příběh, Lauře je ve velmi mladém věku doporučováno se vdát, avšak ona si jde za svým snem, touží se stát filmovou režisérkou. Po dokumentu následovala krátká beseda s Martinem Kovalčíkem, členem organizace Člověk v tísni, na téma sociální vyloučení.

Druhý dokument, Sirotci z Rangúnu, nás přenesl do jihoasijského státu Barma. Zde se 3. května 2008 přehnal mohutný cyklon Nargis, který za sebou nechal přes 150 000 obětí a téměř dva miliony připravil o střechu nad hlavou. Vláda státu se však k následkům katastrofy stavěla zády a zakázala i jakoukoli humanitární pomoc od ostatních států. Dokument představuje osudy několika dětí, které po katastrofě ztratily rodiče i střechu nad hlavou. Poté následovala opět beseda, tentokrát se Zuzanou Divišovou, které se v rámci projektu Člověka v tísni podařilo do „uzamčené“ Barmy vycestovat a angažovat se v humanitární pomoci.