Střípky z gymnázia

Vykouzlit úsměv na tváři

,

To je jeden z hlavních cílů dobrovolníků navštěvujících Dobrovolnické centrum Oblastní nemocnice Příbram. To vzniklo v roce 2006, funguje už tedy 11. rokem. Momentálně čítá přes 30 dobrovolníků. Sociální pracovnice Monika Ciklerová s koordinátorkou Terezou Bartošovou přišly studentům 3.C povědět o tom, jak se i oni mohou zapojit, a popsali jim také činnosti, které dobrovolníci v nemocnici plní.

Dobrovolníkem se může stát každý, komu už bylo 16 let a má ve svém diáři volnou hodinu týdně na docházení do nemocnice. Poté stačí kontaktovat dobrovolnické centrum, kde se domluvíte s koordinátorem na schůzce, při které se dozvíte, co vše práce dobrovolníka obnáší. Důležité je také to, že abyste mohli za pacientem chodit sami, musíte podstoupit jednodenní výcvik v nemocnici.

Dobrovolníci se v nemocnici věnují různým činnostem. Dalo by se to shrnout tak, že se snaží pacienty rozveselit a zpříjemnit jim jejich pobyt. Navštěvují je tedy na pokoji, kde jim například čtou, povídají si s nimi a společně hrají různé hry.  Při pěkném počasí mohou dokonce zajít na procházku. Dobrovolníci také připravují různé odpolední aktivity – výtvarné dílny, trénování paměti nebo společné zpívání.

Pomáhání  pacientům v nemocnici je skvělou příležitostí například pro ty, kdo by se v budoucnu chtěli věnovat medicíně, psychologii nebo obecně práci s lidmi. Pokud vás tedy dobrovolnická činnost v nemocnici zaujala, tak neváhejte a zapojte se. Lidí, kteří rádi pomáhají druhým bez nároku na finanční odměnu, není nikdy dost.