Střípky z gymnázia

Staňme se hrdiny!

,

Krev, nejcennější tekutina pro lidi. Ti, kteří ji z nějakého důvodu mají nedostatek, ji potřebují, ale kde ji vzít? Na tuto i další otázky odpovídal studentům tříčlenný tým Oblastní nemocnice Příbram v rámci projetu Hrdina je v každém z nás.

Hlavní slovo většinu přednášky patřilo MUDr. Magdě Nohejlové, primářce hemotologicko-transfuzního oddělení. Ta studentům vysvětlila, kdy je vhodné odběr podstoupit, za jakých podmínek, i s jakými výhodami je spojen. Průběh odběru studentům vysvětlila společně s vedoucí laborantkou téhož oddělení, Marií Pilouskovou. Třetím členem propagačního týmu byl Bc. Martin Janota, specialista pro styk s veřejností a jeden z organizátorů celé akce.

Žáci zjistili, jak se krev dále zpracovává, uchovává, jak dlouho je po odběru použitelná nebo kdo je nejvhodnější dárce. Dále se studenti dozvěděli různé výhody za darování krve. V Příbrami tak máte za odběr nárok na den volna, poukázku na občerstvení, ale hlavně získáte ten dobrý pocit ze záchrany života někoho jiného.