Střípky z gymnázia

Shakespeare den poté

,

William Shakespeare napsal celkem 37 her a 154 sonetů. Celkově počítáno by to vyšlo zhruba na 120 hodin čistého čtení. V pátek 28. ledna však Klub mladého diváka navštívil představení, ve kterém se celé jeho dílo stihlo za pouhých 120 minut.

Opona se zvedá a po jevišti pobíhá muž v obleku se stěhovacím vozíkem a vysvětluje, jak vůbec nic nestíhá a kde všude již dnes tuto hru hráli. Je to Jan Vondráček, jeden z herců divadla V Dlouhé, ke kterému se vzápětí přidávají jeho dva kolegové – Martin Matějka a Miroslav Táborský. Začátek celého představení jako by předznamenával, co se bude dít po zbytek večera. Je třeba toho co nejvíce nacpat do omezeného času, takže všechno probíhá ve spěchu.

Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách pojímá všední problémy života vtipnou formou, která někdy nutí k zamyšlení. Příkladem je monolog herce, který musí bavit diváky, i když jemu do smíchu zrovna není, který vypráví muž s obrovskými brýlemi a falešným nosem, zatímco jeho kolega s plyšovými rohy na hlavě souhlasně přikyvuje.
Diváci byli svědky všech 16 komedií smíchaných do jedné a v rámci úspory času také Caesar stihl pouze vykřiknout: „I ty, Brute?“ a už na jeho místo nastoupila Kleopatra, aby se vzápětí nechala uštknout zmijí.

Jako další příklady jmenujme Othella, jehož celý příběh je pojat jako hip-hopové vystoupení, nebo Titus Andronicus jako kuchařská show, či všechny historické hry nahrazené hokejovým zápasem o korunu.

Jako poslední pak přichází na scénu Hamlet, a to hned třikrát. Napřed jeho zkrácená verze, kde jsou pouze zmatené postavy a jde ještě jakžtakž sledovat děj. Poté jeho ještě zkrácenější verze, kdy už všichni tři herci jen stojí vedle sebe a odříkávají co nejrychleji nedokončené repliky a nakonec Hamlet – zkrácená verze pozpátku.

Join the discussion