Střípky z gymnázia

Sametový týden na gymnáziu

,

Po loňské premiéře se letos Festival svobody konal znovu, ale jinak. Kvůli pandemii koronaviru se celý přesunul do online prostředí a účastníci si ho tak mohli užít bezpečně ze svých domovů. „Původně jsme Festival chtěli dělat ve stejné formě jako loni, ale korona nám do toho hodila vidle, tak jsme to museli vymyslet takhle a myslím si, že to vyšlo skvěle,“ říká Matylda Hofschnaidrová, hlavní organizátorka letošního ročníku.

Po online prostředí byl největším rozdílem oproti loňskému ročníku fakt, že většina programu byla přístupná nejen studentům Gymnázia Příbram ale i veřejnosti. Díky tomu se k programu připojili například studenti Gymnázia pod Svatou Horou Příbram nebo gymnazisté z Tachova, ti dokonce část programu využili k výuce dějepisu.

Další změnou oproti loňskému roku bylo to, že se Festival neodehrával v jeden den, ale probíhal celý týden od 16. do 20. listopadu. To dovolilo, aby se k festivalu připojili opravdu zajímaví hosté – například senátor Jiří Drahoš, který si s účastníky povídal nejen o chaosu ve vědě a politice. Mezi hosty byl také youtuber Kovy, na besedu s ním se přihlásilo 246 účastníků – to z ní udělalo nejplnější část programu. O médiích s účastníky besedoval Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt. Ten se rozpovídal o důležitosti médií pro svobodnou společnost.

Za zmínění stojí i přednáška Georgie Hejdukové, která přijala pozvání na Festival svobody už podruhé. Ta během své prezentace účastníky seznámila s problematikou LGBT komunity a šikany. Situace, která ve světě nastala kvůli koronaviru, s sebou přinesla také mnoho dezinformací – o těch přednášel Michal Bělka, bývalý redaktor zahraniční redakce České televize. Při své přednášce účastníkům ukázal nejčastější praktiky dezinformátorů a jak se jim bránit.

O současném dění v Polsku mluvil Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu v Praze. Dění letošního podzimu zrekapitulovala Lucie Albrechtová, pedagožka Gymnázia Příbram, ta analyzovala hlavně americké prezidentské volby. K festivalu se připojily také Simona Petrů a Kristýna Šůsová – mladé delegátky v OSN. Ty na své přednášce vysvětlily, co účast na projektu obnáší a jak se do něj dostat. Hned dvě přednášky o Evropské unii si připravil Adam Trunečka, mladý delegát při Radě Evropy. Při první přednášce účastníky seznámil s Evropskou unií jako celkem a při druhé, podrobnější přednášce se rozpovídal o historii evropské integrace – procesu propojování Evropy za účelem spolupráce.

Velkou část programu zprostředkovala organizace Samet na školách, která podobné festivaly zastřešuje na školách po celé republice. Díky jejich podpoře mohly být do programu zařazeny přednášky od Amnesty International nebo Greenpeace.

Celkem bylo připraveno 1 den, 4 hodiny a 59 minut programu, kterého se účastnilo 503 lidí. Z toho skoro polovina byli účastníci mimo Gymnázium Příbram, ať už to byli studenti z jiných středních a vysokých škol, kteří některé části programu využili jako doplnění výuky, nebo zástupci široké veřejnosti.