Střípky z gymnázia

S Helenou Třeštíkovou nejen o Katce

,

Ve čtvrtek 14. září o velké přestávce se školní klub začal plnit studenty třetích ročníků a septimy. Konala se zde totiž v letošním roce první beseda.

Pozvání paní profesorky Drábkové přijala režisérka a dokumentaristka Helena Třeštíková. Tato významná a vážená osobnost  se věnuje především časosběrné dokumentární metodě. Sleduje obyčejné osoby v průběhu několika let, z čehož později vznikne dokumentární cyklus, nebo dokonce celovečerní film. Mezi její nejznámější dokumentární filmy patří bez pochyb Katka a René. A právě okolo Katky se točila i beseda. Studenti se seznámili s tím, jak se takový dokument natáčí, a nahlédli také do zákulisí samotného natáčení. Paní Helena Třeštíková vyprávěla o situacích, do kterých se při natáčení leckdy dostala, a o tom, jak se s hlavní hrdinkou  vůbec seznámila. Přiznala, že její práce je psychicky náročná, ale také velice zajímavá a poučná.

Dalším jejím významným projektem byl dokumentární cyklus Manželské etudy. V něm sledovala několik manželských párů od svatby. Jeden z příběhů  ji pak motivoval ke vzniku samostatného snímku Marcela,  za který v roce 2007 získala ocenění za nejlepší evropský dokument na mezinárodním festivalu v Seville. Další evropskou cenu pak získala za Reného v roce 2008.

Od otázek ohledně její tvorby se během besedy  dostalo i na její krátkou účast v politice jako ministryně kultury. V současné době tato žena působí na FAMU. Zde vede jednu z tvůrčích dílen. Sama se ale necítí jako přísná profesorka a studenty považuje za své kolegy.

V průběhu besedy pokládala otázky nejprve paní profesorka Drábková, později obohatili besedu o vlastní otázky na režisérku i studenti. Ta odpovídala ochotně i na osobní otázky. Beseda byla ukončena po necelých dvou hodinách. Brzy se nám ale režisérka znovu připomene. Plánuje totiž dále odkrývat, jak zapůsobil čas na námi již známé hrdiny jejích dokumentů.