Střípky z gymnázia

Rok 150. výročí je u konce. GymTV připravila 17 videí

,

S koncem školního roku 2021-22 přišlo také poslední video ze sedmnácti, která GymTV připravila ke 150. výročí příbramského gymnázia. Je jím 10. vydání rubriky Po stopách sto padesáti. Právě čtení vybraných pasáží z nejstarší kroniky gymnázia z let 1871-1920 bylo jedním ze tří speciálů, které školní televize k výročí průběžně připravovala.

Vše ale začalo už loni v květnu první ze šestice rozhovorů s bývalými pedagogy gymnázia. Z toho tři byli poslední ředitelé. „Děkuji všem, kteří měli tu odvahu a naše pozvání přijali. Vím, že se jim do toho příliš nechtělo. Zejména si vážím přístupu dvou bývalých ředitelů – Františka Vaise a Jiřího Vandělíka. V prvním případě šlo o historicky velmi cenné vzpomínky a přiznám se, že jsem zpočátku nevěřil, že do toho František Vais půjde, v případě Jiřího Vandělíka nás to stálo opravdu velké úsilí, abychom ho sem dostali, ale nakonec z toho byl Jirka ve své nejlepší formě – zábavné a zároveň velmi lidské vyprávění,“ říká vedoucí GymTV Josef Fryš a dodává: „Velmi si vážím i té možnosti propojit tu starší generaci pedagogů s tou současnou studentskou – jako moderátoři se vystřídala čtveřice redaktorů GymTV. Bylo hezké uvědomit si, že se setkávají s legendami učitelského sboru, které znají třeba z vyprávění rodičů,“ připomíná vedoucí GymTV například setkání Magdalény Studené s Františkem Vaisem.

Přímo k datu hlavních oslav výročí připravila GymTV zvláštní vydání svých zpráv i s „retro úvodem“ natočeným v autobuse Škoda 706 RTO. Cestující v autobuse si zahráli sextáni i se svou třídní, členové redakce a zástupci ředitelky. Příspěvky se natáčely i v historických budovách budovách gymnázia. „Poděkování patří všem zúčastněným, zejména za ochotu a trpělivost. Třeba moderovací vstupy jsme dohromady natáčeli sedm hodin, především kvůli přípravě záběrů,“ vzpomíná vedoucí GymTV.

Seriál Po stopách sto padesáti přinesl desítku zajímavých témat z kroniky školy z let 1871-1920. „Když jsme tu kroniku přepisovali, všimli jsme si zápisů, které jsou zajímavé i po více než sto letech, tak jsme je tematicky spojili, napsali k nim úvody a natočili. Ta rubrika sice nepatří k našim nejsledovanějším, ale při natáčení jsme si docela vyhráli, navíc je vše komplet ve 4K,“ vzpomíná Josef Fryš. V badatelně Státního okresního archivu Příbram natočila první šestici ukázek ve dvou natáčecích dnech během loňských prázdnin Magdaléna Studená, další čtyři díly s Kateřinou Fialovou vznikly letos nadvakrát na přelomu zimy a jara. Úvodní vstupy se natáčely ve studiu GymTV a vystřídali se v nich postupně Matylda Hofschnaidrová, Petr Hegedűs a Sofie Pazlarová. „Chtěli jsme ukázat a předvést to nejlepší, co máme a umíme, a myslím, že ve většině dílů se to podařilo. Číst srozumitelně psaný jazyk konce 19. století a ještě u toho vypadat přirozeně, to není vůbec jednoduché,“ doplňuje vedoucí GymTV.

Veškerá videa GymTV, včetně nezkrácených verzí rozhovorů, jsou ke zhlédnutí níže i na stránkách školy. „Jsme rádi, že co jsme si řekli, že k výročí připravíme, aniž by to po nás někdo chtěl, jsme také dodrželi,“ uzavírá Josef Fryš. Ke 150. výročí školy vznikly vedle speciálních pořadů školní televize dvě publikace a výstava. Slavnostní zahájení oslav proběhlo na začátku října.