Střípky z gymnázia

Přes cvrčka k vítězství

,

Ve středu 13.4. se v Příbrami konalo okresní kolo biologické olympiády kategorie C, tedy 8. a 9. třídy a tercie s kvartou. V konkurenci 32 žáků ze základních škol, Gymnázia pod Svatou Horou a Gymnázia Sedlčany naše Tereza Humlová suverénně vyhrála a kluci Adam Karas a Tomáš Havlíček obsadili krásná 3. a 4. místa. Všichni tři jsou z tercie.

Soutěžící museli nejprve „rozebrat“ cvrčka a najít (na noze!) sluchové ústrojí, dále určit, kde přesně (na křídlech!) vyluzují samečci zvuky. Samozřejmostí bylo rozlišit samečka od samičky (samička má kladélko).

V druhé části soutěže bylo třeba poznat 20 druhů rostlin a 20 druhů živočichů. Poznali byste třeba bršlici kozí nohu (to je rostlina) nebo chrostíka?

Třetí částí byl teoretický test, kde žáci museli vysvětlovat např. co je to etiolizace (prváci znají) nebo jak se řekne vzlínání vody mezi částicemi půdy (správně, kapilarita). Ještě zkuste odpovědět: „Organismus, který  zprostředkovává vstup parazita do těla hostitele“ (určitě jste řekli přenašeč).

Soutěž byla opravdu zajímavá a Terka s Adamem postupují do krajského kola, kde jim přejeme hodně úspěchů.