Střípky z gymnázia

Plzeň? Ne, americký Kongres!

,

Zkusit si být kongresmany a kongresmankami amerického Kongresu. Případně ministry, lobbisty nebo novináři. Přesně to byl program studentů, kteří se setkali v Plzni na jubilejním 10. ročníku Českého modelu amerického kongresu. Tento unikátní vzdělávací projekt, kterému nikdo neřekne jinak než ČMAK, umožňuje studentům středních a vysokých škol zažít na vlastní kůži jednání na půdě zákonodárného orgánu jedné z nejstarších demokracií světa.

Atmosféra jednacích sálů, vypjatá kuloární jednání, lobbing, korupce, pronásledování novináři… To vše čekalo účastníky druhý zářijový týden. Příbram měla v letošní simulaci skutečně početné zastoupení. Konkrétně skoro třicet studentů gymnázia, absolventů nebo spřátelených účastníků.

V neděli 6. 9. proběhlo slavnostní zahájení, kdy se přijel na studenty podívat i americký velvyslanec Stephen B. King. V pondělí pak proběhla přípravná část a následovala frakční jednání a jednání ve výborech. Celý model je opravdu komplexním odrazem fungování amerického kongresu, proto mimo tradičního rozdělení na republikány a demokraty účastníci zastupovali i jednotlivé konkrétní státy a frakce.

Nechyběla samozřejmě ani plenární zasedání Sněmovny i Senátu. Za zmínku stojí, že celý program probíhal v samotném historickém centru města Plzně – a mnohdy v jednacích prostorech skutečné politiky. Například na plzeňské radnici, krajském úřadě nebo radnici jednoho z plzeňských obvodů. Zajímavostí je také, že organizačním ředitelem celého ročníku – tedy člověkem, který měl na konání akce zásadní podíl – byl student příbramského gymnázia Adam Karas.

Součástí byl i doprovodný program – třeba hospodský kvíz, historická simulace, konference guvernérů a v neposlední řadě všemi očekávaný ČMAK ples. Tolik k oficiálnímu programu. Co by to ale bylo za politickou simulaci bez kuloárních jednání? Ta se často protáhla dlouho do noci a k průběhu ČMAKu prostě patří.

Byl to skutečně nabitý týden a je téměř zázrakem, že situace dovolila, aby se akce vůbec mohla konat. Epidemiologická opatření byla vzhledem k počtu účastníků i místu konání snad ještě přísnější, než aktuální nařízení vlády a všichni je disciplinovaně dodržovali.

Letošní ročník byl rekordním i co do počtu lidí, kteří se ČMAKu zúčastnili poprvé. A všichni odjížděli nadmíru spokojení. Pokud vás takový projekt zaujal, gymnázium se pravidelně účastní také Pražského studentského summitu. Tam si účastníci vyzkouší jednání pro změnu „na půdě“ OSN, NATO nebo EU. Díky podobným vzdělávacím projektům získají (nebo už získali) nejen spoustu nových přátel, ale především cenné zkušenosti, dovednosti a znalosti.

Foto: Miloslav Pospas, Jitka Černá, Tereza Krausová (ČMAK)