Střípky z gymnázia

Jak oženit Podkolatova

,

Stránky v kalendáři rychle ubývají a blíží se všemi volané prázdniny. Pro některé studenty Gymnázia Příbram, kteří patří mezi členy Klubu mladého diváka, to znamená jediné: Divadlo Antonína Dvořáka si pro ně připravilo poslední představení v tomto školním roce. A volba padla na satirickou komedii se zdánlivě jednoduchou zápletkou – jak oženit hlavního hrdinu, který je ovšem natolik nerozhodný a zbabělý, že v jednu chvíli by se sice ženil rád, ale v druhou utíká pryč oknem, jen aby se veselce vyhnul. Hru s příznačným názvem Ženitba napsal ruský autor Nikolaj Vasiljevič Gogol a jeho záměr byl jednoznačný – ironicky vystihnout tehdejší společnost v Rusku. Členové KMD příbramskou adaptaci zhlédli 22. května.

„Jak člověk začne z dlouhé chvíle přemýšlet, tak pochopí, že se koneckonců fakticky musí oženit,“ pronese na začátku celého představení hlavní hrdina Podkolatov. Vládní rada, který ke svému rozhodnutí bude potřebovat pomoc svého mazaného přítele Kočkareva, jelikož jen on ho dokáže zvednout z kanape, a velmi schopné dohazovačky Tekly. Ta totiž shání ženichy Agátě, která by se konečně ráda vdala. Nakonec se u ní doma sejde hned několik nápadníků. Tím prvním je Podkolatov. Dalším se stává Pan Nenažraný, úředník, který se hodně zajímá o věno jeho vyvolené a jehož jméno způsobí hned několik absurdních situací. Třetím je Onučkin, kterému jde především o to, aby Agáta a její rodina uměla plynule mluvit francouzsky, jazyk který on sám neumí. Posledním do party je Žvaněkin. Sloužil u námořnictva a rád lidem vypráví, co všechno zažil. Na poli mluvení patří k těm nejlepším, ale když se rozdával talent na získání srdce žen, stál až někde v poslední řadě. Při námluvách byl už totiž sedmkrát odmítnut. Řekli byste, že si Agáta přece někoho ze čtyř ctitelů vybrat musí. Jenže její plachost a právě počet ženichů jsou jejím největším problémem. Sice by se vdávala hned, ale s kým? Dochází to až k situaci, kdy si jméno svého budoucího manžela chce vylosovat. Naštěstí pro ni je tu ale Kočkarev, který ví naprosto přesně, koho by si Agáta měla vzít. Jednomu řekne, že na něj po svatbě žádné velké věno nečeká, druhému prozradí, že Agáta ani její matka neumí francouzsky, a třetího oklame tak, že se nakonec sám vzdá. A ze čtyř adeptů najednou zbyde jen jeden. Závěr je jasný – Agáta si vezme Podkolatova. Jenže to by to pak přece nemohla být satirická komedie. Stačí pár minut, kdy Kočkarev nechává Podkolatova o samotě, k tomu jedno okno a z obyčejných námluv se stává poměrně neuvěřitelná událost.

V hlavních rolích se obecenstvu představili dva hostující pražští herci – Kateřina Hrachovcová a Pavel Nečas. Studenti je znají především z několika televizní seriálů nebo filmů. Zajímavostí je, že roli si na podiu střihnul i hereččin pes, který má představovat obraz společnosti. Dalších postav se ujaly členům KMD už známé příbramské tváře. Jiří Vojta, kterého si studenti pamatují především z vážných rolí typu Armand Duval z Dámy s kaméliemi nebo Julien Sorel z Červený a černý, předvedl tentokrát druhou stránku svého hereckého nadání jako Kočkarev. Tradičně smích v hledišti vzbudil Filip Müller, který jako Žvaněkin mohl znovu využít svůj komediální talent. Ostatní herci z příbramského souboru ani oba pražští hostující za nimi v ničem nezaostávali, a tak zaslouženě byli všichni odměněni potleskem. Za celým představením stojí také velmi uznávaný režisér Viktor Polesný, který si na posledním předávání cen České filmové a televizní akademie odnesl Českého lva za seriál Zločin v Polné.

Jak více pochopit Gogolovu tvorbu, zasmát se nad vtipnými dialogy, všimnout si trefných příjmení nebo se zamyslet na aktuálností díla. To vše Ženitba nabídla členům KMD a je na nich, co si z představení odnesli. Teď už jen zbývá odložit společenské šaty a košile zpátky do skříně a vytáhnout je v říjnu, kdy se Klub mladého diváka rozjede znovu naplno. A jestli patříte mezi nadšené milovníky divadla a přemýšlíte o zapojení, stačí jen vyplnit přihlášku, kterou v září budou češtináři rozdávat.

foto: Lukáš Janičina © Divadlo Antonína Dvořáka