Střípky z gymnázia

Nordmenn i Tsjekkia

,

Úterý 8. října, brzké odpoledne. Skupina osmi studentů pod vedením dvou učitelek z norského Vollenu usedá na runway 2. terminálu pražského Letiště Václava Havla. Je před nimi druhá polovina česko-norského výměnného pobytu pod křídly mezinárodního projektu Comenius.

O pár hodin později si je už přebírají čeští studenti do svých domovů a začíná šestidenní program, který společně s Mgr. Hanou Štufkovou a Mgr. Bedřichem Rothem připravili.

Středeční dopoledne strávila česko-norská skupina v prostorách školy, kde se setkali se zástupcem ředitelky Petrem Hrubým a vyzkoušeli si práci televizního moderátora. V rámci tohoto workshopu také nahlédli do tajů postprodukce videa. Po obědě ve školní jídelně se studenti přesunuli do Galerie Františka Drtikola, kde navštívili expozici věnovanou přímo umělecké tvorbě a životu slavného fotografa. Další cesta vedla na významný zámek Dobříš. Prohlídka expozice byla zakončena koncertem akordeonového souboru. Nesměla chybět také prohlídka francouzského parku ve dvoře zámku.

Třetí den byl věnován návštěvě hlavního města – Prahy. Prvním bodem dne byla rozhledna Petřín a nedaleké zrcadlové bludiště. Odsud cesta směřovala na Karlovo náměstí, kde v budově Novoměstské radnice čekala neopomenutelná Neviditelná výstava. Ta studentům představila svět nevidomých a na téměř hodinu je zavedla do míst, kde jeden ze smyslů – zrak – byl absolutně potlačen.

V pátek se skupina opět přesunula do Prahy, kde dle plánu navštívili Národní galerii s více než desítkou obrazů Alfonse Muchy z cyklu Slovanská epopej.

Sobotní den patřil hostitelským rodinám. Každá z nich si pro „svého Nora“ připravila program na celý den, dle vlastního uvážení. Večer proběhl ve znamení oficiálního zakončení a loučení v příbramské restauraci a při bowlingu.

Ráno pak nezbývalo nic jiného, než se s norskými přáteli rozloučit, popřát šťastnou cestu domů a těšit se na další setkání.