Střípky z gymnázia

Nejen v modré

,

Nejeden hudební skladatel se ve své tvorbě inspiroval barvou. Výjimkou nebyl ani George Gershwin se svou Rapsodií v modré, kterou si též v rámci druhého koncertu z programu 3 kroky do nového světa v pražském Rudolfinu mohli poslechnout studenti gymnázia.

Posluchači se dozvěděli nejen o modré, ale také o takzvaných „Blue notes“  tedy tónech, které jsou úmyslně zahrané v jiném ladění a používají se hlavně v jazzu. George Gershwin s nimi opravdu nešetřil a tak jeho motivací k pojmenování rapsodie mohla být i početnost těchto tónů.

Gershwinova díla ztvárnila jako vždy Česká studentská filharmonie pod taktovkou Marka Ivanoviće. S orchestrem se ovšem představila i řada sólistů, kteří předvedli kousky pro klavír či zpěv. Nechybělo ani zapojení diváků, kteří si na vlastní kůži vyzkoušeli swingový rytmus nebo speciální kubánské perkuse.

Oblibu Gershwina a jeho ztvárnění orchestrem sdělilo obecenstvo na závěr, kdy si po dlouhém potlesku ve stoje hlediště vyžádalo přídavek. Další krok tak zakončila euforie a radost z živé hudby.

Foto: Mgr. Miloslava Šmolíková