Střípky z gymnázia

Nový rok a první krok za Dvořákem

,

Po koronavirové pauze se opět rozjíždí program Čtyři kroky do nového světa – projekt, který studentům napříč ročníky přibližuje klasickou hudbu tak, aby byla srozumitelná a přístupná i pro ty, kteří se v ní běžně ztrácejí. V základu se jedná o čtyři koncerty v pražském Rudolfinu, kterými provází moderátor Petr Kadlec a dirigent Marko Ivanović, jenž zároveň vede orchestr České studentské filharmonie, díky němuž se mohou posluchači plně ponořit do krásy klasických melodií.

První krok (tentokrát ovšem jen ze tří) se odehrál 13. ledna opět v prostorech Rudolfina, kam se studenti pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové a Mgr. Hany Štufkové vydali už brzy z rána. Tóny se začaly ozývat po desáté hodině a patřily do symfonické básně Vodník, kterou napsal Antonín Dvořák na motivy slavných Erbenových veršů. Dílo zaznělo nejdříve po částech, aby mohli posluchači porozumět vyprávění skrytému v partiturách, a pak jej orchestr přehrál celé ve vší slávě. Stejným způsobem byla přednesená i další Dvořákova symfonická báseň – Polednice.

Celý koncert vnesl zase o něco více světla do tajemného světa klasické hudby. Stačí mírné navedení od moderátora a posluchač najednou vnímá mezi melodií odbíjení hodin, zuřivé bouchání na dveře i nářek zlomené matky. Potom už do sebe všechny hlasy nástrojů začnou zapadat a vše začne dávat smysl. Toto nové poznání si odnesli všichni studenti gymnázia společně s požitkem z krásné hudby. Další z kroků už je v netrpělivém očekávání.