Střípky z gymnázia

Kultivované „hádání“ v Brně

,

Po necelém roce debatování se šestice studentů vydala otestovat své debatní schopnosti mezi ostřílené debatéry na Akademické mistrovství České a Slovenské republiky do Brna, které se konalo od třetího do pátého května.

Na mistrovství gymnázium reprezentovaly celkem tři týmy: Jes Pes (Karel Walenka a Tomáš Havlíček), GdeJeBrno (Magdaléna Kolářová a Adéla Lexová) a Řřř na ně (Adam Karas a Matylda Hofschnaidrová). V celkem čtyřech kolech turnaje se družstva postavila třeba proti slovenskému národnímu týmu a snažila se přesvědčit rozhodčí, že jejich argumenty, týkající se třeba restartu Evropské unie, měly větší dopad na debatu.

Nejlépe z družstev reprezentujících gymnázium dopadl tým GdeJeBrno, který se umístil na 18. místě z dvaceti čtyř. V soutěži řečníků potom nejlépe dopadli Adam Karas a Magdaléna Kolářová, kteří se shodným počtem 296 řečnických bodů skončili na 37. místě z čtyřiceti osmi.

V akademické debatě proti sobě soutěží čtyři dvoučlenná družstva, dvě za vládu a dvě za opozici, kdy musí nejen předvést svoje argumenty a vyvrátit ty protistrany, ale také přesvědčit rozhodčího, že jejich argumenty jsou důležitější v rámci strany, na které se družstvo zrovna nachází.