Střípky z gymnázia

Jeho poslední flám byl skutečně jeho poslední flám

,

Divadelní soubor Gymnázia Příbram dnes na Malé scéně Divadla A. Dvořáka sehrál pro studenty inscenaci Jeho poslední flám, a to ve dvou reprízách. Tato fraška o třech dějstvích je počinem českého spisovatele a dramatika Joe Bernardského, který ji napsal ve 30. let 20. století.

„Tak jako víno léty zraje, tak i text zmíněného divadelního kusu prošel stejným procesem. Uplynulá léta mu nevzala nic z jeho živosti, komičnosti a ani z trefnosti satirických narážek,“ říká o hře Martin Johanna. Vedle něj se ve hře představil Matěj Kratochvíl, Kateřina Cízlová, Lucie Kratochvílová, Lucie Vrbová, Vojtěch Boltnar, Nguyen Thi Hong Loan a Jaromír Kalčic.

Pro Martina Johannu a Kateřinu Cízlovou to zároveň bylo úplně poslední představení, ve kterém si po boku svých kolegů – a nyní již bývalých spolužáků – zahráli. „Nejde o jeden pocit, kterým by se to dalo vyjádřit, cítil jsem směs pocitů a dojmů. Kromě obvyklé trémy a natěšení, že zase opět po čase stojím ‚na prknech‘, jsem cítil vnitřní obavy a přání, aby hra nikdy neskončila,“ popisuje Martin své dojmy.

„Pro mne osobně je tím největším štěstím, když mi někdo, kdo byl na kterékoliv repríze, řekne, jak se mu to líbilo. A že se třeba dobře bavil,“ dodává. Fungování divadelního souboru však rozhodně nekončí. Ani Martin, ani Katka však nevylučují, že je diváci v některé z dalších her znovu uvidí.