Střípky z gymnázia

Jak se dělá televize s ČT představuje své hosty

,

Jak se dělá televize? Tuto otázku si opět položila školní televize GymTV a pozvala do Příbrami jak odborníky z České televize, tak redaktory školních televizí z celé republiky. Setkají se 16. a 17. října na Gymnáziu Příbram v rámci čtvrtého ročníku projektu Jak se dělá televize s Českou televizí. Veškerý páteční i sobotní program je volně přístupný veřejnosti a kromě prezentace tvorby jednotlivých televizí nabídne také besedy a přednášky se zajímavými hosty.

Organizátoři pozvané osobnosti postupně představují, už nyní je však jasné, že do Příbrami po třech letech znovu zavítá například generální ředitel České televize Petr Dvořák. Při posledním ročníku byl podle Josefa Fryše, vedoucího školní televize GymTV, největší zájem také o besedy se sportovním novinářem Robertem Zárubou a meteoroložkou Taťánou Míkovou. I na ně se mohou návštěvníci znovu těšit. „Chceme zároveň nabídnout takové hosty, kteří se letos do našeho projektu zapojí poprvé,“ říká Fryš. Pozvání přijal například Marek Wollner, moderátor a dramaturg pořadu Reportéři ČT, nebo Tomáš Drahoňovský, reportér Událostí a moderátor Studia ČT24. Další hosty zveřejní organizátoři v následujících dnech na webových stránkách projektu www.jaksedelatelevize.cz.

V současné fázi se do projektu už přihlašují školní televize. Zatím nejvzdálenější přijede ze Zlína, zaregistrovaly se ale už i redakce z Prahy, Kolína, Broumova nebo Litomyšle. „Letos se chceme zaměřit ještě více než kdy předtím na vzájemnou výměnu kontaktů a zkušeností mezi členy redakcí,“ vysvětluje koordinátorka školních televizí Barbora Blahnová. Řada televizí proto přijede už během čtvrtka, kdy pro ně připravili redaktoři GymTV v rámci doprovodného programu týmovou poznávací hru po Příbrami. Právě výměna zkušeností a zážitků spojených s tvorbou je jedním z hlavních důvodů, proč toto setkání na příbramském gymnáziu před téměř deseti lety vzniklo.

„Často se na nás obrací studenti ze základních i středních škol napříč republikou, abychom jim poradili, jak si založit vlastní školní televizi,“ říká Josef Fryš. „Moc nás potom těší, když jejich televize funguje a my se s nimi tady v Příbrami můžeme potkat.“ V období mezi třetím a čtvrtým ročníkem navíc poprvé proběhl cyklus seminářů Televize v televizi, během něhož se školní televize pravidelně potkávaly přímo na Kavčích horách a který připravovala Česká televize ve spolupráci s GymTV.