Střípky z gymnázia

Hosté ze Southamptonu si užili Čechy

,

Od 11. do 18. dubna hostili studenti kvarty Gymnázia Příbram své vrstevníky z partnerské školy King Edward VI School z britského Southamptonu. Na týden se skupině studentů a učitelů staly domovem české rodiny a týden to byl nadmíru vydařený. Všichni byli v České republice poprvé, a tak mohli dosyta okusit zdejší atmosféru, poznat zdejší lidi a jazyk a díky předvelikonočnímu termínu se také seznámit s českými velikonočními obyčeji.

Hosté z prestižní anglické soukromé školy dorazili do Prahy v pátek 11. dubna a hned druhý den je čekala náročná, ale zajímavá procházka po Příbrami, kterou zakončila prohlídka Svaté Hory, a pak odpolední program v zahradách a parcích dobříšského zámku. Celý náročný program zakončili příjemným posezením v dobříšské kavárně.

Nedělní den byl v režii samotných hostitelských rodin. Díky nim se hosté podívali na Karlštejn a do Koněpruských jeskyní, navštívili Tábor a zámek Orlík či se prošli po Písku. Sportovní vyžití nabídla také lezecká stěna v Písku či bohutínský tenisový klub.

Pondělní den strávili hosté i hostitelé ve škole. Ke skupině se přidali ostatní studenti kvarty, kteří anglické hosty pozvali do své hodiny angličtiny, kterou vedla PaedDr. Hana Kuchyňková, a pak jim také pomocí pečlivě připravených prezentací představili Českou republiku. Nezapomněli také na oběd, který si koneckonců mohli vychutnat ještě během dalších dvou dnů. A výsledek? V Southamptonu už nyní vědí, co jsou knedlíky a že jahodové knedlíky není moučník po hlavním jídle.

Úterní dopoledne bylo zasvěceno Jarní olympiádě, kterou studenti gymnázia zorganizovali pro žáky Praktické a speciální školy v Příbrami ve spolupráci právě s anglickými hosty. Připravili dětem jednotlivá stanoviště (opičí dráha, florbal, skákání panáka, hod míčem aj.) a nadšení závodníci pak soutěžili o sladké odměny. Odpoledne byl na programu výlet vlakem do Březnice, kde se největším hitem – spolu s prostředím zámku jako takového – staly tradiční papuče.

Ve středu dopoledne byli Angličané hosty sportovní akademie gymnázia a odpoledne si nasadili přilby a vyrazili do podzemí: na projížďku hornickým vláčkem v Prokopské štole a prohlídku parního stroje na Anenské šachtě. Ještě předtím se ale stihli seznámit s velikonočními tradicemi v hornickém domečku: namalovali si velikonoční vajíčka a pokusili se uplést vlastní pomlázku.

Poslední dva dny byly věnovány Praze. Čtvrteční jasné počasí bylo jak stvořené pro procházku mezi pražskými pamětihodnostmi. Lanovkou na Petřín a pak ještě vzhůru, až na vrchol rozhledny, odkud se naskytl neskutečně krásný pohled na rozkvetlou Prahu. Tu pak zblízka poznali při cestě petřínskými sady na Pražský hrad, kde se stali svědky výměny stráží. A pak směrem dolů na Malou Stranu a mezi davy turistů se proplétat přes Karlův most. Ale stálo to za to! Na Staroměstském náměstí pak všechny zaujal orloj, jehož „představení“ si v podvečerním slunci nenechali ujít.

V pátek přišel pro změnu deštivý den. Ale ani to nevadilo, obzvlášť ne při nakupování dárečků domů a při výstavě Tima Burtona, režiséra a grafika. To už ale nastala chvíle loučení – letadlo nepočká.

Velký dík za zorganizování celého pobytu patří koordinátorce projektu KES PaedDr. Haně Kuchyňkové, jejím kolegyním Mgr. Marcele Haškové a Mgr. Andree Lexové a také všem hostitelským rodinám. Tak snad zase na viděnou na podzim, tentokrát v Southamptonu.