Střípky z gymnázia

Britky na výměně v Příbrami

,

Soukromá škola Krále Edwarda VI., Southampton. Právě odtud v sobotu 12. dubna přiletěla na českou část výměnného programu skupina studentek s pedagogickým doprovodem v rámci projektu KES. Za ním od jeho počátku stojí tým vedený PaedDr. Hanou Kuchyňkovou a jednou z jeho náplní je právě partnerství s touto prestižní britskou školou. Česká skupina navštívila Southampton v září a teď tedy byla řada právě na nich, aby své anglické protějšky pohostila. Ujala se toho skupina dívek z kvinty a kvarty a vedle koordinátorky projektu také Mgr. Marcela Hašková a PhDr. Josef Fryš.

Víkend byl v režii rodin. Zatímco studentky se vydaly třeba na Lipensko, po pamětihodnostech příbramského regionu či do Prahy, pedagogický doprovod prozkoumával pražský Vyšehrad, prošel se po vltavských náplavkách a zavítal i na anglické představení. Hned v pondělí čeští hostitelé svým britským protějškům virtuálně představili celou Českou republiku a provedli je po škole. Následovalo krátké setkání s předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Janem Hamáčkem, který ten den besedoval s gymnazisty. Odpoledne pak byla na řadě prohlídka Příbrami a zejména Svaté Hory, kde skupinu v angličtině provedli tamní průvodci a zároveň studenti 2.B Marie Zajíčková, Irena Čandová a Jakub Řezníček. V úterý se česko-britská skupina vypravila do Prahy a procházku po Královské cestě zakončila jak jinak na Pražském hradě. Nicméně pro mnohé z hostů se vrcholem stala jízda dopravním prostředkem v Británii vpravdě vzácným – tramvají. Středeční den byl věnován výletu na jih: britští a čeští studenti navštívili Písek, obdivovali pávy na Orlíku, kde také absolvovali prohlídku interiérů, prošli se ke hradu Zvíkov a navštívili i hráz Orlické přehrady. Ve čtvrtečním programu dominovala Jarní olympiáda, charitativní soutěž pro děti z příbramské speciální a praktické školy, nedílná součást projektu KES a jeden z hlavních cílů britské návštěvy. Ale všichni, a hosté zejména, si neméně užili také návštěvu hornického domku na Březových Horách, kde je zaujaly české velikonoční tradice. V pátek už skupina zase nasedla do stroje British Airways a vydala se směrem na Heathrow.

V rámci projektu KES šlo už o druhý pobyt skupiny britských středoškoláků v Příbrami a také o završení druhého cyklu výměnného programu. Za jeho realizaci patří poděkování studentům i pedagogům a samozřejmě také hostitelským rodinám, které se o hosty ze Spojeného království týden staraly.