Střípky z gymnázia

Gymnazisté opět na scéně

,

Školní kulturní akademie se opět po roce vrátila na prkna Divadla Antonína Dvořáka Příbram. V pondělí 15. dubna dopoledne tak gymnazisté i učitelé poznali své kamarády a žáky v jiných rolích. Dvouhodinovým programem provázeli moderátoři Matěj Hora a Ignác Mosler. Akademie už podruhé proběhla v režii pana učitele Zdeňka Melína. Letos poprvé ji vpodvečer mohli zhlédnout i rodiče a široká veřejnost.

Kateřina Dufková zazpívala jeden z hitů švédské skupiny ABBA Slipping Through My Fingers. Sólově vystoupila i Klára Hrubá. Na piano zahrála skladbu Rain. Jejím autorem je Tony Ann. Piano využili Klára Čechová a Martin Menšík, když hráli všema čtyřma rukama najednou. Diváci si tak poslechli song Lace z bojové videohry Hollow Knight. Na pódiu se představila i další dvojice. Barbora Burešová zazpívala song skupiny Imagine Dragons Radioactive. Doprovázela ji Anna Hamerníková na kytaru. Sextán Tomáš Poskočil zarecitoval své dvě autorské básně. Kateřina Fialová k nim na piano připravila hudební podklad.

Základní umělecká škola z Rožmitálu pod Třemšínem, kterou navštěvují i někteří gymnazisté, si připravila taneční choreografii na hit Simarik. Jde o cover verzi songu Kiss Kiss, kterou původně zpívala australská zpěvačka Holly Valance. A ve stylu východní kultury vystoupily i další tanečnice, a to se svým arabským tancem. Na jevišti se představil i Team gym složený ze studentů napříč třídami. Díky svým akrobatickým prvkům se nejednomu divákovi v hledišti zatajil dech. Naopak proudění nadměrného množství adrenalinu v žilách způsobily dívky z primy a sekundy. Připravily si totiž step aerobic na hit Starships od zpěvačky Nicki Minaj.

Jeviště přivítalo i jazykové skupiny. Zpěvačka Nena se proslavila v osmdesátých letech hitem 99 Luftballons, kterou na pódiu zazpívali němčináři. Francouzštináři naopak představili píseň Évidemment. Song nazpívala La Zarra, která s ním vystoupila vloni na prestižní soutěži Eurovision Song Contest. Oba jazyky pak propojila popová píseň Liebe ist… Jejími autorkami jsou německá zpěvačka Namika a Francouzka Zaz. Obě skupiny čítaly dohromady asi 50 studentů. Zkoušek proběhlo hned několik. Pod vedením paní učitelky Libuše Fořtové se oba sbory scházely dvakrát týdně už od půlky března.

Na akademii vystoupila i kapela Mushrooms z příbramské ZUŠ Antonína Dvořáka. V čele se zpěvačkou Gabrielou Studenou představili třeba kontroverzní song z devadesátých let od skupiny The Cranberries. Jejich hit Zombie totiž tehdy reagoval na konflikt v Severním Irsku. Song od britské zpěvačky PJ Harvey Black Hearted Love zahrála kapela ve složení Tereza Slaninová, Tereza Mirčeva, Ondřej Žifčik, Kateřina Fialová a pan učitel Zdeněk Melín. Trio Fluctus (Magda Slepičková, Eliška Kopecká a Martin Menšík) naopak představilo skladbu slovinského klavíristy Blaže Pucihara.

Písně českých básníků představilo hned několik gymnazistů i učitelů. Modlitba za vodu (autoři Jan Skácel a hudební soubor Hradišťan) zazněla v podání Elly Říhové na piano a zpěvaček prvního ročníku (Johana Almáši, Nela Čmuchařová a Gabriela Studená). Báseň Václava Hraběte Variace na renesanční téma zhudebnil v devadesátých letech Vladimír Mišík. Na akademii ji zazpívala Kateřina Dufková. Kytar se ujali učitelé Daniel Kříž, Zdeněk Melín a baskytary se chopil Petr Vocílka.  Z řad studentů vystoupily na violoncello Bára Zápotocká a Ella Říhová. Na housle hrál Jakub Vojáček. Třetí píseň Ráda se miluje složil kytarista Karel Plíhal. Zazpívala ji studentka Libuše Fořtová s hudebním doprovodem pánů učitelů Daniela Kříže a Zdeňka Melína.

Celý program akademie zahájil i uzavřel školní orchestr GymBand. Ten zahrál pod taktovkou Mgr. Miloslavy Šmolíkové sedm songů ze svého současného repertoáru. Zazněly hity jako Havana nebo Happy Together. Maturant Matyáš Paul se ujal zpěvu písně Counting Stars od skupiny OneRepublic. A na úplný závěr dvouhodinové akademie si GymBand připravil jako překvapení velké poděkování. To patřilo všem kapelám, které na gymnáziu kdy vznikly a v současné době působí. Hitem Čůčo od příbramské rockové kapely Nástroj snahy, ve které působí i učitelé Zdeněk Vondrák a Petr Vocílka, zakončil GymBand školní kulturní akademii 2024.

Foto: Sofie Pazlarová (@muj_fotokoutek)