Střípky z gymnázia

Co s sebou nese projekt Příběhy našich sousedů?

,

Projekt Příběhy našich sousedů není jen o vyhledání pamětníka a zpracování jeho příběhu. Představuje také řadu zajímavých akcí, které studentům usnadní práci při tvorbě reportáže a umožní jim lépe proniknout do doby, v jaké jejich pamětník vyrůstal, studoval a pracoval.

Jako jedna z těchto akcí byla pro letošní terciány připravena návštěva Státního okresního archivu Příbram. Tam jeho zaměstnanci ukázali studentům různé dobové předměty a dokumenty, například přídělové lístky jídla v době druhé světové války, fotografie Příbrami před několika desetiletími, vyhlášky nebo také různé osobní dokumenty a dopisy. Další akcí byl workshop, jehož cílem bylo seznámit žáky se správným psaním scénáře a pravidly, kterých by se při tom měli držet.

Následovalo několik týdnů intenzivní práce na scénáři. Když byl hotový, mohl se tým vydat do studia v Praze, obsah scénáře namluvit a dokončit celou zvukovou nahrávku. Poté je čekalo ještě setkání s ředitelem Hornického muzea a další usilovná práce, tentokrát na prezentaci, jejíž slavnostní přednesení proběhne 9. června v hudebním sálu Gymnázia Příbram.

Letošní terciáni pod vedením PaedDr. Hany Kuchyňkové zpracovávají životní příběh ak. mal. Růženy Šromové. Do projektu neziskové organizace Post Bellum, jehož cílem je dokumentovat osudy pamětníků, se gymnazisté letos zapojili už popáté.