Střípky z gymnázia

Slzy v očích pamětníků a dvojité vítězství

,

Příběhy našich sousedů je projekt neziskové organizace Post Bellum. Týmy složené ze žáků základních a středních škol mají za úkol natočit a zpracovat příběh svého pamětníka formou rozhlasové nebo video reportáže. Práce trvá už od začátku školního roku a je zakončena závěrečnou prezentací, na které porotci hodnotí výstupy týmů a dojde k vyhlášení prvních tří výherních míst. Letošní příbramská prezentace proběhla ve čtvrtek 4. dubna na půdě příbramské Waldorfské školy. Z Příbrami se projektu zúčastnilo 43 žáků z pěti škol. Každý tým měl 5 minut na prezentaci, kterou mohl pojmout libovolným způsobem – mohl sehrát divadelní scénku, promítat fotky, představit svého pamětníka nebo popovídat o tom, co všechno při zpracování projektu zažil.

Celým odpolednem provázela moderátorka Barbora Kreuzerová, která pracuje pro Český rozhlas a Post Bellum, a o hudební doprovod se postarala skupina Russian sleep experiment (Johana Paulová, Matouš Řapek, Jan Mička, Jakub Vaníček, Jiří Špindl). Porota se skládala ze tří členů. Novinářskou stránku hodnotil moderátor Českého rozhlasu Plus Jan Bumba, na historické souvislosti dohlížel vedoucí Památníku Vojna Lešetice Václav Trantina, a pedagogy zastupovala pedagožka z Masarykovy základní školy Obecnice Stanislava Nováková. O pár slov úvodem se postaraly koordinátorka projektu Magdaléna Sadravetzová, organizátorka projektu Vendula Müllerová a Věra Holá z odboru školství, kultury a sportu Městského úřadu Příbram.

Z Gymnázia Příbram se projektu účastnily dva týmy z tercie pod vedením Mgr. Filipa Kadeřábka. A oba slavily skvělý úspěch. Tým ve složení Helena Blažková, Veronika Dandová a Klára Stehlíková, který zdokumentoval život paní Věry Kopalové z Milína, se umístil na stříbrné příčce. Anežka Krejzová, Anna Kulštejnová a Magdaléna Studená s příběhem paní Marcely Míkové z Příbrami obsadily první místo. Na třetím místě skončil domácí tým z Waldorfské školy.

Všechny letošní práce jsou ke zhlédnutí na stránkách projektu. K letošním deseti příběhům mohou příští rok přibýt další.

Foto: Kateřina Fialová, Barbora Žentelová (pribehynasichsousedu.cz)