Střípky z gymnázia

Buckinghamský palác, Tower Bridge i Stonehenge

,

Buckinghamský palác, Tower Bridge nebo třeba Stonehenge – nejen na tyto ikonické britské památky se gymnazisté podívali v rámci poznávacího zájezdu. Pod vedením paní učitelek Hany Malátkové, Radky Vocílkové a pana učitele Jana Charváta se studenti vypravili od 23. do 29. září do Anglie.

Studenti kvinty a 3.S – doplněných o gymnazisty z vyšších tříd – čekala nejprve 18hodinová cesta, a to nejen autobusem. Cestovatelé museli překonat i kanál La Manche. Na Britské ostrovy dopluli trajektem v ranních hodinách, studentům se tak z lodi nabídl fotogenický východ slunce.

Téměř týdenní program zahajovala i ukončovala prohlídka hlavního města Spojeného království. Gymnazisté viděli nejvýznamnější místa a památky. Z okraje Londýna studenti dopluli po Temži rychlým přívozem pro pěší do centra. Vystoupili přímo pod Big Benem. Prohlédli si celý Westminster – opatství i palác. Přešli i přes Tower Bridge. Na programu také nechybělo ani sídlo britské královské rodiny. Gymnazisté se podívali i dovnitř Buckinghamského paláce. Nevynechali ani Greenwichský park, kterým prochází nultý poledník. Studenti tak v jednu chvíli mohli stát na dvou polokoulích zároveň. Cestovatelé také na vlastní kůži zažili londýnskou MHD. Metrem jeli v dopravní špičce. Zážitkem byla i cesta lanovkou přes Temži, londýnská rychlodráha bez řidiče nebo ikonický dvoupatrový autobus.

Studenty čekala i příroda – například čtyřkilometrová procházka po jihovýchodním pobřeží Anglie. Gymnazisté se tak prošli se po ojedinělých křídových útesech. Kyvadlový autobus s označením „To the stones“ (ke kamenům) dovezl studenty zase k symbolu megalitické kultury – Stonehenge. Cestu zpět na parkoviště (cca 2,5 km) pak gymnazisté absolvovali pěšky. V tentýž den na studenty čekala i návštěva nedalekého města Salisbury. Prohlédli si tamější katedrálu. Ta se může pyšnit jedním NEJ: nejvyšší kostelní věží ve Velké Británii (123 metrů). V katedrále gymnazisté viděli vzácný dokument z roku 1215 – Magna Carta. Jde o předchůdkyni dnešní Listiny základních práv s svobod.

Před 111 lety vyplul na svou první a zároveň poslední cestu do Ameriky tehdy „nepotopitelný“ Titanic. Ve své době byl tou největší výletní lodí světa. Jeden z mála přístavů, ve kterém kotvil, byl i ten v Southamptonu. Studenti se podívali na nedaleký ostrov Wight. Trajektem pluli zhruba hodinu. Gymnazisté navštívili interiéry i zámecký park Osborne House. Postavit ho v polovině 19. století nechala královna Viktorie se svým manželem princem Albertem. Oba ho využívali jako letní sídlo.

151 – právě tolik let slaví nejstarší akvárium na světě v Brightonu. I tam mířila cesta gymnazistů. Ve městě ještě studenti dostali možnost nakoupit suvenýry domů.

Dohromady strávili gymnazisté v Anglii pět dní a čtyři noci. Svoji angličtinu si mohli procvičit v hostitelských rodinách, které je v přímořském městě Bognor Regis ubytovávaly.

foto: Jan Charvát