Střípky z gymnázia

Zakončení projektu Příběhy našich sousedů

,

Tři čtvrtě roku po začátku projektu Příběhy našich sousedů pořádaného nadací Post Bellum přišla na řadu závěrečná prezentace. Ta následovala po natáčení a střihání videí a zvukových záznamů, řadě besed a výpravy do Archivu bezpečnostních složek.

Gymnázium mělo v projektu zastoupení dokonce ve třech týmech. Tím prvním byl tým Hany Kopecké, Anežky Vojáčkové a Barbory Stibůrkové (tercie), který se domluvil s dědečkem Hany Kopecké. Ten se tak stal jejich pamětníkem. Ani druhý tým nemusel pro pamětníka chodit daleko. Tým složený z Magdalény Eliášové, Veroniky Petříkové, Nikol Sukové a Anety Markové (tercie) si také vybral příslušníka rodiny. Tentokrát to byla babička Magdalény Eliášové. Třetí tým skládající se z Rebeccy Hadrabové, Anny Farářové (tercie), Martina Čermáka a Kláry Fichnové (kvarta) se na doporučení paní učitelky Kriegerové rozhodl pro jiný výběr. Měli štěstí, protože pan učitel Kříž svolil a stal se jejich pamětníkem.

Všechny týmy, které se této časově náročné soutěže zúčastnily, čekalo ve středu 4. dubna v prostorách Waldorfské školy závěrečné shrnutí a představení jimi vybraného pamětníka porotě a divákům. Celkově se v prezentování vystřídalo 12 týmů z celkem sedmi škol Příbrami a jejího okolí. V každé přestávce prezentaci zároveň hudebně oživili Johana Paulová, Ondřej Luks (sexta), Michal Mašek (kvinta) a Vojtěch Bešťák (2.B).

První se k slovu dostala paní moderátorka, která také soutěž uvedla. Potom už dostaly slovo jednotlivé týmy, které stručně do tří minut shrnuly to, co jim připadalo podstatné a zajímavé z celé práce. Mnohé týmy také oživily svou prezentaci ukázkou dokumentu, aby měli i diváci alespoň představu o tom, jak jejich projekt vypadal. Každý tým při odchodu z pódia dostal květinu pro pamětníka a sponzorské dary a certifikáty za absolvování projektu pro členy týmu.

Po odprezentování všech týmů nastala pauza, během níž porota vybrala tři nejlepší týmy pro oficiální umístění. Jejich pořadí se určilo podle bodů, které každý porotce rozdal. To bylo na škále od 1 do 10 za video či audio a 1 až 6 bodů za ústní prezentaci, konanou v ten den.

S úvodem další části programu přišla Magdaléna Sadravetzová, koordinátorka soutěže. Poděkovala všem učitelům za dohled nad týmy a každému z nich předala dárkovou taštičku. Potom měli své krátké proslovy připraveni i předávající hlavních cen. Konečné třetí místo obsadil tým s panem učitelem Křížem. Výhrou pro ně byly stolní hry Uppsala, knížka od Paměti národa Už nikdy neřeknu stará bába a poukázka pro celou třídu do Národní galerie v Praze. Druhé místo získal tým Obchodní akademie a VOŠ Příbram s paní Ludmilou Fousovou a vyhrál jeden ze dvou týmů ZŠ Jiráskovy sady s pamětníkem panem Vojtěchem Křížem.

Pokud se i vy chcete podívat na videa a audia nebo vás zajímá průběh prezentací všech týmů, podívejte se na oficiální stránky Příběhů našich sousedů.

Všem týmům moc gratulujeme, protože to, co ze sebe dokázaly vydat a jak se dokázaly překonat, je až neuvěřitelné.