Střípky z gymnázia

V záři reflektorů

,

V záři divadelních reflektorů se ocitli ve středu 8. dubna někteří studenti Gymnázia Příbram. V Divadle Antonína Dvořáka se konala pátá kulturní akademie, tentokrát pod vedením paní učitelky Blanky Svobodové.

Celý více než dvouhodinový program zahájil čtyřmi skladbami školní orchestr GymBand pod taktovkou paní učitelky Miloslavy Šmolíkové. Zazněla i novinka v repertoáru – Vangelisova hudba z filmu 1492: Dobytí ráje, kterou pro orchestr upravil septimán Adam Závodský. Velký úspěch u publika jako vždy sklidili Josef Mrkáček ze 3.B a Ondřej Burda, student SPŠ a VOŠ Příbram. Svými scénkami pobavili a rozesmáli snad každého.

V rámci programu bylo i pár pěveckých čísel. Sekunda si připravila skladbu Lemon Tree, kterou s nimi nacvičily paní učitelky Karasová a Šmolíková. Kvinta a 1.A pak vystoupily se dvěma francouzskými skladbami Je veux a Dernière danse pod vedením Libuše Fořtové, která připravila ještě s 1.B německou píseň So soll es bleiben. Francouzské a německé písně byly pozoruhodné i tím, že byly živě doprovázeny dalšími gymnazisty na hudební nástroje – od akordeonu, přes trubku až po basovou kytaru a klavír. Kvintánka Kristina Karasová pak řadu diváků překvapila sólově zazpívanou skladbou Lithium.

Nechyběla tradičně ani taneční vystoupení maturitních ročníků – letos 4.A a oktávy. Program tanečním vystoupením obohatili hosté ze Střední školy při Velvyslanectví Ruské federace. Student septimy a zároveň českobudějovické konzervatoře Adam Závodský zpestřil program 1. preludiem od George Gershwina a Filip Slavík z 1.B předvedl své umění ve hře na akordeon svou vlastní skladbou Bellavista.

Tradičně nesměla chybět ani krátká divadelní představení. Letošní sexta si s paní učitelkou Ivanou Maškovou připravila v ruštině známého Mrazíka zkráceného na šest minut. Výběr těch nejlepších scén spolu s bohatou výpravou a kostýmy dovedly toto vystoupení přímo k dokonalosti. Septima opět nezklamala a všem dokázala, že je samé překvapení, když se představila s cimrmanovskou scénkou V chaloupky stínu.

Předposlední číslo patřilo skupině korejského popu BOOM C.O. Celou akademii pak zakončila několika skladbami kapela ZUŠ Příbram I Roof Band. Ještě před posledním číslem se slova ujala ředitelka školy Iva Kadeřábková. Nejen že pochválila účinkující za výborné výkony, ale také předala dva tituly Studentská osobnost Gymnázia. Oba dva patří studentkám oktávy – první Anně Čámské, druhý Lucii Leišové. Pak už zbývalo jen poděkovat moderátorům, kterými pro letošní rok byli studentka 1.C Markéta Ševčíková a septimán Vojtěch Boltnar, a hlavní organizátorce akademie Mgr. Blance Svobodové i jejím kolegyním, Mgr. Veronice Šedivé a Mgr. Elišce Chovancové.

Pestrý program akademie, ale především výkony na jevišti ukázaly, že gymnazisté jsou talentovaní v mnoha směrech. Mají talent a cit pro divadlo, jsou nadaní tanečně i hudebně a hlavně – dokážou se skvěle bavit. Díky všem a příští rok – pro změnu – sportu zdar!