Střípky z gymnázia

Toulky po Příbrami

,

Na prohlídku nově zrekonstruované Svaté Hory, neboli do nejkrásnějšího poutního místa v Příbrami, se vydala v úterý 10. května třída 1.A. V prostorách národní kulturní památky si někteří gymnazisté připomněli historické události a přiučili se něco nového. Paní průvodkyně Jechortová jim ukázala i místa, kam se někteří lidé nemohou podívat. Spolu s novým Svatohorským muzeem se tak podívali i do vzdělávacích prostor v suterénech probošství. Dále studenti zhlédli několik animovaných filmů. Tyto ukázky mají přiblížit dětem historii Svaté Hory.

Druhá část dne se konala ve staré Příbrami. Ing. Josef Fryš ukázal prvákům, kde byl dům Stočesů a gymnázium a připomněl osud gymnazisty Antonína Stočese, ředitele školy PhDr. Lukeše i otce Antonína Stočese, a přidal spoustu zajímavostí k mnoha dalším budovám: třeba to, že ručičky hodin na kostele sv. Jakuba jsou opačně – malá ručička ukazuje minuty a velká hodiny. Gymnazisté se dozvěděli i o potoku, který vede pod dnešní Pražskou ulicí, o historii Zámečku i okolních budov a také o osudech původního Rynečku.

K úplnému dokončení exkurze ještě prvákům chybí zhlédnutí více než půlhodinového dokumentu o loňské rekonstrukci Svaté Hory. S průběhem prací a jejich významem se už ale seznámí zpět ve škole.