Střípky z gymnázia

Gymnazisté v Itálii

,

Na výpravu po severoitalských horách v oblasti Valle di Ledro vyrazila v sobotu 15. června třicítka studentů z příbramského gymnázia. Spolu s nimi se exkurze zúčastnili i studenti z Gymnázia Karla Čapka Dobříš.

I letos byli ubytováni v apartmánech v obci Bezzecca, která leží asi 2 km od Lederského jezera. Žáci pod vedením profesorů Petra Vocílky a Zdeňka Vondráka zdolali během týdne tři tamější vrcholy, jejichž nadmořská výška dosahovala až 2000 metrů.  Už v pondělí stanuli na hoře Cima Pari – 1991 m n. m. (převýšení téměř 1400 m). V rámci exkurze také absolvovali dvoudenní výlet  s přespáním na horské salaši Malga Giú. I když salaš poskytovala dostatek místa na přespání, většina studentů přenocovala pod širým nebem. Během tohoto dvoudenního pobytu v horách se podařilo zdolat dva téměř dvoutisícové vrcholy, a to Monte Corno a Tremalzo. Zejména v oblasti Tremalza se pohybovali po horských loukách s neuvěřitelně nakvetlou vzácnou alpskou květenou zastoupenou hlavně druhy ze skupin hořců, orchideí, úpolínů a lilií.

Kromě toho studenti navštívili i mnoho památek v oblasti. Šlo zejména o památky spojené s tématikou první světové války a jejími pozůstatky, které lze ještě dnes v místní krajině nalézt. Mezi tyto památky patřil například Zvon padlých, ulitý ze zbraní ze světových konfliktů, ale i muzeum války v Roveretu. V programu bylo také městečko Arco se středověkým hradem a město Rivu ležící na břehu jezera Garda.

Celý pobyt pak žáci zakončili návštěvou hudebního festivalu Festa della Musica ve městě Ledru.