Střípky z gymnázia

Svatý Patrik na gymnáziu

,

Každý rok 17.března slaví Irové nejen v Irsku, ale po celém světě, den svatého Patrika. Svatý Patrik je patronem Irska, a proto i tam se pořádají ty největší oslavy. Lidé se účastní obrovských průvodů a celý den slaví především hudbou, tancem a popíjením tmavého piva. Poznávacím znamením pro příznivce svatého pastýře, který přinesl do Irska křesťanství, je i zelený trojlístek. Lidé ho v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv.

Studenti gymnázia měli v pondělí také možnost oslavit tento svátek a zažít alespoň trochu atmosféru Irska, a to v hodinách konverzace v anglickém jazyce pod vedením Vance O’Reillyho. Vance tyto oslavy zažil na vlastní kůži, a proto chce vnést ducha irských oslav i na naše gymnázium. Svátek se rozhodl oslavit vařením, a to svátečních Patrikových lívanců. Jako zkušený šéfkuchař si vybral i svoje pomocníky, kterými byli studenti maturitních ročníků. Vaření se ujali všichni – nejen dívky, ale i chlapci. Do lívanců se přidalo zelené barvivo, aby měly charakteristickou zelenou barvu. Lívance se podávaly s typickou irskou omáčkou, která se připravuje z irského sirupu. Atmosféru Irska doplňovala rytmická irská hudba.

Každý tak měl možnost ochutnat kousek z Irska a zažít atmosféru irského svátku. Podle prázdných talířů všem studentům chutnalo a určitě by takových hodin uvítali více. Vancovi děkujeme za organizaci a za kulinářský zážitek a možná že i u nás se právě díky němu začne slavit den Svatého Patrika.