Střípky z gymnázia

Studovat v USA aneb Staňte se na rok studentem high school

,

Co obnáší studium na americké střední škole? Jaký je rozdíl mezi životem ve Spojených státech a životem v Čechách? Do Nového Mexika, Kalifornie, na Aljašku nebo dokonce na Havaj? Tyto a další otázky byly studentům zodpovězeny Kateřinou Homolkovou a Pavlem Michalcem, bývalými studenty zapojenými do projektu nesoucího název Studovat v USA.

Projekt zaštiťuje agentura Americká kulturní výměna. Nabízí pobyty na jedno pololetí nebo na celý školní rok. Kromě pobytu v USA je možné volit i další země, jako třeba Kanadu, Francii nebo Německo. Účast je věkově omezená od 15 do 18,5 let. Zájemce by měl ovládat základy angličtiny, mít dobrý prospěch na střední škole, být v dobrém zdravotním stavu a v neposlední řadě být otevřený novým zkušenostem.

Hostitelská rodina si vybere svého studenta podle motivačního dopisu, kde zjistí své společné zájmy, aby jejich soužití bylo po celou dobu co nejideálnější. Ubytování včetně stravy studentům bezplatně zajišťují jejich dočasné rodiny. Studenti se na celou dobu pobytu stanou jedním z členů americké rodiny, budou sdílet aktivity ve volném čase, učit se jejich zvykům, včetně podílu na chodu celé domácnosti.

Zahraniční studenti mají povinné pouze 3 předměty — angličtinu, historii a obdobu naší občanské výchovy. Další 2 až 4 předměty si volí sami. Kromě toho, že mají možnost pokračovat ve sportech a aktivitách, kterým se věnují doma, mohou si vyzkoušet i něco úplně nového, třeba tvorbu školního časopisu, americký fotbal, hraní divadla nebo dokonce účinkování v orchestru. Je to příjemná náplň volného času a příležitost k navázání přátelství jak s americkými studenty, tak se zahraničními.

Vážné zájemce tato přednáška utvrdila v odhodlání přihlásit se a nové inspirovala ke zvažování.