Střípky z gymnázia

Studenti ve vlaku přičichli k drogám

,

6. a 7. června se skupinky žáků nižšího gymnázia, prvních ročníků a kvinty vypravily na nádraží. Nejednalo se o třídní výlety, ale probíhal tam projekt proti drogám. V soupravě čtyř vagónů byla věrně ukázaná drogová závislost od nenápadného začátku až po hrůzostrašný konec.

Uvnitř vagónu to vypadalo, jako byste procházeli útrobami lidského těla a v každém následujícím se to měnilo podle stádia závislosti. Kromě videí vyprávějících příběh drogově závislého chlapce byl vagón zařízen také jako různé místnosti. Například při cestě po lávce s otáčejícím se okolím si žáci mohli připadat jako pod vlivem alkoholu, také viděli vybavený bar, vězeňskou celu nebo squat, obvyklé ubytování drogově závislých. Samozřejmě vše bylo doplněno různými zvuky, pachy a osvětlením.

Na celé expozici se podílelo mnoho odborníků, kteří se s podobnými případy setkávají často. Průvodcem byl člověk, jenž má vlastní dlouholeté zkušenosti s prací s drogově závislými lidmi, proto jeho informace byly opravdu z praxe a velmi zajímavé.

Projekt byl poučný, velmi dobře promyšlený a výborně zpracovaný. Studentům se bez pochyby moc líbil. Vlak by měl objet celou Českou republiku a poučit hlavně mladé lidi. Autoři projektu doufají, že tento názorný příklad odradí generaci dospívajících od experimentů s návykovými látkami.