Střípky z gymnázia

Studenti navštívili v Berlíně Braniborskou bránu, budovu parlamentu i obchodní centrum KaDeWe

,

Do Berlína, dnem i nocí pulzující metropole Německa, se ve dnech od 12. do 16. září vydali někteří německy hovořící studenti. Ti pod vedením Mgr. Ivany Maškové, Mgr. Václavy Reismüllerové a v doprovodu Mgr. Věry Říhové v roli průvodkyně vyrazili v pondělních večerních hodinách, aby mohli hned následující den v brzkých ranních hodinách navštívit východní část Berlína. Prohlídka začala u Braniborské brány, jednoho z nejvýznamnějších symbolů tohoto města. Zároveň také zavítali do nedaleké budovy Reichstagu, sídla Říšského sněmu, nyní parlamentu.

Mezi další body úterního programu patřila procházka po nejznámější ulici Unter den Linden, návštěva fascinujícího Berliner Dom, Alexanderplatzu i 368 metrů vysoké televizní věže. Den pak studenti zakončili v Egyptském muzeu, nacházejícím se na známém Ostrově muzeí, kde mohli mimo jiné obdivovat třeba i originál sošky Nefertiti.

První půle středy byla vyhrazena pro Potsdam. Po prohlídce zámku Cecilienhof, proslaveného Postupimskou konferencí a následným podpisem Postupimské dohody, se všichni vydali do nádherných zahrad a vinic parku Sanssouci. Odpoledne se studenti přesunuli zpět do Berlína, kde si prohlédli poslední zbytky Berlínské zdi a zavítali do Checkpoint Charlie – muzea, které připomíná minulost stejnojmenného hraničního přechodu i osudu lidí rozdělených Berlínskou zdí. Středeční podvečer pak vyplnila návštěva Pergamonského muzea na Muzejním ostrově i nákupy v obchodním domě Arkaden.

Poslední den poznávacího zájezdu vyplnil západní Berlín. Zatímco dopoledne vyplnila návštěva Charlottenburgu, zámku postaveného na popud Fridricha I. Pruského, a návštěva berlínského olympijského stadionu, odpoledne se neslo ve volnějším duchu. Vedle prohlédnutí si berlínské ZOO s úchvatným akváriem byla pak nejatraktivnější večerní návštěva obchodního centra KaDeWe (Kaufhaus des Westens), jednoho z největších, nejznámějších a nejluxusnějších obchodních domů v Evropě. A právě návštěva KaDeWe byla jakousi pomyslnou tečkou za celým poznávacím zájezdem, neboť poté studenti vyrazili na cestu zpět do Čech, do nichž v pátek ráno šťastně a v pořádku dorazili.

Zájezd do Berlína se bezpochyby podařil, ať už kvůli příznivému počasí, velmi pestrému a atraktivnímu programu či skvělé organizaci ze strany pořadatelek, kterým zároveň patří velký dík.