Střípky z gymnázia

Staň se dobrovolníkem

,

Co to obnáší být dobrovolníkem? Jak se jím stát a jak to všechno vůbec chodí?

Hned několik studentů gymnázia se rozhodlo vydat se dobrovolnickou cestou a zúčastnit se projektu „Kamarád hledá kamaráda“. Pomáhat dětem ze slabších rodin nebo těm, které v někom hledají oporu. V dobrovolnickém centru ADRA se na všechny nahlíží pozitivně. Nehledě na věk nebo povahu. Dobrovolnická činnost je hlavně o navázání přátelství a o vzájemné podpoře.

Jak dobrovolnictví vůbec vypadá? Studenti docházejí jednou týdně do vyučovacích prostor a zde se s dětmi scházejí. Každému dobrovolníkovi je přiřazen jeden žák, kterému se věnuje. Jedná se o doučování problematického předmětu, vzájemné naslouchání a sdělování problému nebo hraní her. Dobrovolnické centrum také často pořádá společenské nebo sportovní akce pro děti, jejichž můžete být součástí.

Proč se stát dobrovolníkem? Dobrovolník je užitečný ostatním a má pro děti velkou cenu. Pomoc ostatním jim zlepšuje kvalitu života a naplňuje je lepším pocitem. Někteří se činnosti účastní i kvůli školnímu projektu Mezinárodní cena vévody z Edinburghu, kde mají dobrovolnictví jako jeden z cílů. Mnohdy je ale doučování baví natolik, že do centra stále docházejí, i když už projekt dokončili. Pomoc dětem má určitě smysl a nabízí spoustu životních zkušeností.

Jak se jím stát? Stačí mít zodpovědnost a chuť pomáhat ostatním. V centru ADRA vyplníte malý dotazník, na jehož základě vám je přidělen žák. Doučovat se dá i o víkendech, kdykoli máte volný čas.

Staňte se dobrovolníkem a udělejte něco jak pro ostatní, tak pro sebe.