Střípky z gymnázia

Kvintáni na cvičné expedici

,

Kromě pravidelného plnění dané dovednosti, sportovní a dobrovolnické aktivity je součástí projektu Cena vévody z Edinburghu také absolvování dobrodružné expedice. Kvintáni, kteří právě usilují o bronzový odznak, se na své první cvičné expedice vydali během června.

První skupina zamířila na jih. Pro svou cvičnou expedici si vybrala 32kilometrový úsek (Bechyně – Tábor) pěší stezky údolím Lužnice, která je jako první v Česku zapsána v seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe. Symbolem startu trasy se stala Bechyňská duha, unikátní obloukový most přes údolí řeky Lužnice. Celou cestu dívky provázela řeka Lužnice, skály, divoká příroda i historické památky, vrcholy pak byly jediný empírový řetězový most v Česku, Stádlecký most, zříceniny hradů Dobronice a Příběnice a krásné historické město Tábor. Večer si ohřály vlastní jídlo a noc strávily v kempu pod širákem.

Druhá skupina se zase vydala směr Kamýk nad Vltavou. Nejprve se chlapci a dívky z kvinty vydali autobusem do Višňové, kde se vykoupali v nedalekém Budském potoce, odkud pak vyrazili pěšky do místa, kde se v létě koná skautský tábor, a tam pod širákem přenocovali. V tábořišti si vlastnoručně nasekali dříví a na ohni si uvařili večeři. Druhý den ráno se skupina vydala přímo do Kamýku nad Vltavou, odkud se autobusem vrátila zpět do Příbrami. V rozkvetlé brdské přírodě skupina urazila zhruba 11 kilometrů a na expedici, kterou v rámci DofE uskutečnila, bude dlouho v dobrém vzpomínat.