Střípky z gymnázia

Soutěž z doby útlaku i naděje

,

Kdo je teda tohle? Kde že bylo to mistrovství? Nevíš, kdo to napsal? Všechno otázky, které si kladli Zdeněk Kubát, Tomáš Mígl a Stanislav Kamenický na historické soutěži gymnázií v Praze. V hotelu Jalta tam soutěžili v konkurenci 19 dalších týmů z celého Středočeského kraje.

Mnohastránkový test obsahoval otázky z období 1978-1993. Ty byly směřované jak na známé události jako rozpad Československa nebo sametovou revoluci, tak na běžný život lidí té doby. Nedotčena nezůstala ani kulturní oblast od Nemocnice na kraji města až po tvorbu Michala Viewegha.  Otázky měly široký rozsah – od jednoduché volby A), B), C) nebo D) přes doplňování textu až po přiřazování autorů ke knihám. Důležitou součástí bylo i rozpoznávání důležitých představitelů režimu, disentu i kultury. Na vyplnění otázek měli všichni hodinu.

Tým gymnazistů získal ze 160 možných 116 bodů a obsadil 10. příčku se ztrátou jediného bodu na družstvo před nimi. Nedosáhli tak na postupové příčky, ale podařilo se jim porazit všechny ostatní zúčastněné příbramské týmy.