Střípky z gymnázia

SAMOSTUDIUM: Otázky a odpovědi

,

Kde najít materiály? Jak je odevzdávat vypracované? Kam se obrátit pro pomoc? Jak dlouhé „koronavirové prázdniny“ budou a proč všechno nenechávat na poslední chvíli? Nabízíme přehled nejčastějších otázek a odpovědí k současné mimořádné situaci.

Na adrese gympb.cz/samostudium vznikl portál, kde učitelé od čtvrtečního rána shromažďují materiály pro jednotlivé třídy a skupiny. Je třeba vyfiltrovat svou třídu a chvíli počkat, vzhledem k množství se materiály načítají postupně. Navíc také postupně přibývají, takže je dobré stránku sledovat pravidelně.

Jak zjistím, co mám vypracovat?
Po otevření jednotlivých zpráv lze zjistit jednak podrobnější zadání, jednak je občas připojen odkaz na další materiály. Mnohdy učitelé také využívají zavedené komunikační kanály skrze Moodle, skupiny na Facebooku, WhatsAppu nebo Messengeru.

K čemu slouží nový Google Disk?
Jako studenti máte nově přístup ke školním e-mailovým schránkám, které jsou propojené se školním účtem Google (G Suite). Maturanti už přístupy znají, byly jim sděleny před několika měsíci. Pro ostatní je postup popsán zde, důležitý je především sedmý snímek prezentace. Součástí přístupu je i Google Disk, který najdete standardně na adrese drive.google.com. V části sdílené disky najde každý student dva oddíly. Jeden označený názvem třídy (například 1A), kam učitelé mohou posílat materiály. Druhý označený v tomto případě 1A materiály, přes který je možné soubory odevzdávat. Ale způsob, jakým vám učitelé budou předávat soubory a vy jim, záleží vždy na domluvě s konkrétním vyučujícím.

Proč nový e-mail?
Aby učitelé měli jistotu, že se informace a materiály dostanou skutečně ke všem, mohou je posílat právě na nově zřízené účty (existují společné schránky pro celou třídu). Je pak jen na studentech, jestli si informace včas zjistí. Ze školní e-mailové schránky je možné nastavit přesměrování pomocí návodu zde.

Jak a kdy odevzdávat vypracovanou práci?
Obecně platí, že termíny takzvaných deadlinů stanoví učitel a sdělí je ve zprávě zveřejněné na webu školy (viz výše). Většinou je práce zadávána na jeden až dva týdny dopředu, přesto není doporučeno vypracování odkládat na poslední chvíli. Odevzdat vypracované úkoly je třeba domluveným způsobem (e-mail, skupina, Google Disk).

Co mám dělat, když látce nerozumím?
Nejjednodušší je obrátit se na učitele přímo – tedy pomocí e-mailu nebo v rámci vytvořených skupin. Podle délky ochranného opatření nabídneme případně další cesty, jak studentům zprostředkovat výklad. Sledujte web školy.