Střípky z gymnázia

Ruštináři na gymnáziu o krajský titul

,

Ve čtvrtek 9. března proběhlo opět na Gymnáziu Příbram krajské kolo konverzační soutěže v ruském jazyce. Soutěžící byli podle věku rozděleni do 3 kategorií. Ze zástupců gymnázia si v kategorii SŠI vykonverzovala 2. místo Tereza Hyanová z 3.C, původně náhradnice, která se o své účasti v soutěži dozvěděla těsně před zahájením klání, a v kategorii SŠII se umístil třetí Filip Martinkovič z oktávy.

Vítězi se stali Jan Šibrava z Gymnázia a střední odborné školy ekonomické Sedlčany (kategorie SŠI), Sabina Farková z Gymnázia a střední odborné školy ekonomické Kralupy nad Vltavou (SŠII) a Veronika Lehečková z Gymnázia Kladno (ZŠI).

Jako vždy měli soutěžící písemnou zkoušku, kde šlo o porozumění textu a poslechu, a pak ústní část, během které ukázali své schopnosti při konverzaci na základě obrazového materiálu.

Členky komise byly převážně z Ruského centra vědy a kultury v Praze, které zkouší u mezinárodních certifikátů, další byly pedagogové nebo žáci Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy (rodilí mluvčí).

Pro pedagogický doprovod studentů byl připraven program v podobě několika prezentací například na téma letošního poznávacího zájezdu do Petrohradu (žákyně 3.C Tereza Eisenreichová a Karolína Kozlíková) nebo na téma samotné organizace poznávacích zájezdů do Ruska (Radomír Bílý) a nakonec o využití internetu ve výuce ruského jazyka (Jakub Konečný). Občerstvení bylo zajištěno žáky 3.C a oktávy.

Tato soutěž má na gymnáziu pětiletou tradici a probíhala plynule a bez zdržení.