Střípky z gymnázia

Za přírodními krásami jihozápadní Francie

,

V pondělí 12. září se 49 studentů převážně francouzštinářů vydalo společně s panem profesorem Křížem a paními profesorkami Šedivou a Fořtovou do Jihozápadní Francie a Provence.

Po dlouhé cestě se první zastávkou stalo krásné město Avignon v regionu Provence. Gymnazisté mohli vidět například známý Papežský palác nebo slavný most Pont Saint-Bénezet. Provence je proslulá pěstováním levandulí. Proto si mnozí jako první suvenýry zakoupili například levandulové mýdlo nebo sáčky.

Třetí den začal návštěvou středověké pevnosti Carcassonne. Podle pověsti vznikla tak, že Karel Veliký už několikátý rok město obléhal. Tomu už docházely zásoby, a tak se hradní paní Carcas rozhodla, že se uchýlí ke lsti. Nechala z posledních zásob vykrmit prase, které předhodila přímo před Karla Velikého. Při pohledu na vykrmené zvíře si pomyslel, že na hradě musí být jídla ještě dost. Jeho družina už byla dost vyčerpaná, a tak se rozhodl, že se vrátí domů. Paní Carcas na vítězství nechala znít všechny zvony ve městě. Vojsko si jen povzdechlo Dame Carcas sonne. To znamená paní Carcas zvoní. A tak prý Carcassonne dostalo své jméno. Studenti ve městě mohli obdivovat hrad Comtal. Ten se pyšní s nádhernými hradbami. Odpoledne se celá skupina vydala do města Toulouse. Tam navštívili Basilique Saint-Sernin, která je největší zachovanou románskou baziliku.

Další den se skupina odebrala do Pyrenejí. Krásný výhled na vrcholky hor a především vodopád se staly jejich cílem. Překonali převýšení přes 500 m a ušli přes 12 km. Někteří šli rychleji, druzí si nenechali ujít možnost vyfotit si tak nádherný pohled na Pyreneje. Cesta sice byla náročná, ale všichni se u vodopádu shodli, že to stálo za to.

Po těžkém dnu většinou přichází odpočinek. Město Biarritz je známe svými plážemi, na kterých je prý nejlepší příboj v Evropě. Než se o tom mohli přesvědčit, čekala je ještě návštěva Akvária. Tam se vydala jen jedna část skupiny, ta druhá méně početná dostala čas si projít krásné město. Poté, co se všichni sešli, se vydali na pláž. A tam je čekal velký zážitek. Koupání v Atlantickém oceánu není každodenní situací. Vlny byly hodně velké, a jelikož Biarritz je ráj surfařů, všichni se mohli kochat jejich schopnostmi. Každý si koupání moc užil a byl rád, že vyšlo počasí. Pršet totiž začalo až poté, co už studenti seděli v autobuse vstříc další zastávce. Tou byla Dune du Pilat, která vzniká navíváním písku z mořského pobřeží. Momentálně je 107 metrů vysoká a je to největší písečná duna v Evropě. Když studenti vyšplhali na vrchol duny, čekal na ně nádherný panoramatický pohled.

Poslední den byl věnovaný městu Bordeaux. Tam gymnazisté dostali tříhodinový rozchod. Někteří ho využili na dokoupení suvenýrů, druzí si prohlédli například Basilique Saint-Michael a někdo čas využil na procházku městem. Celý zájezd uzavřel nákup v supermarketu. V něm si studenti dokoupili zbývající dárky pro rodiče. Největší zájem byl o gurmánské speciality Francie.

Velké poděkování patří panu profesoru Křížovi, který celou dobu plnil i roli průvodce. V autobuse vždy řekl pár informací o místu, které se právě skupina chystala navštívit. Nesmíme zapomenout ani na paní učitelky Šedivou a Fořtovou, které, jak podotkl pan profesor Kříž, zvládly celý zájezd s francouzským šarmem. Dále gymnazisté vděčí za svůj zážitek cestovní kanceláři CK Pangea, která zájezd organizovala. Všichni si týden ve Francii moc užili a doufají, že se tam brzo podívají znovu.

foto: Barbora Karasová