Střípky z gymnázia

Rusky? Prosím…

,

V pátek 10. května 2013 proběhl v Ruském centru vědy a kultury v Praze již 47. ročník soutěže ARS POETICA-Puškinův památník. Více než soutěž však tento tradiční festival ruské kultury připomíná jakousi přehlídku, neboť se od sebe jednotlivá čísla a vystoupení liší natolik, že sama rozmanitost znemožňuje určit v závěru jednoznačného vítěze, a tak se jím nakonec stávají vlastně všichni účastníci.

Ani letošní ročník nepostrádal originalitu a byl naplněn bohatým rozmanitým programem. Ruský jazyk zazněl v mnoha variantách a podobách, vedle recitace a zpěvu nechyběla početná divadelní představení. Pravidelně má na přehlídce své zastoupení i Gymnázium Příbram. Pod vedením profesorky Ivany Maškové se reprezentace v podobě ruské inscenace Erbenovy balady Zlatý kolovrat zhostila Julie Sýkorová, jejíž verše na klavír hudebně podbarvil Adam Závodský.  Díky velké účasti se přehlídka stala doslova maratonem, neboť se ke svému pomyslnému cíli dobrala zhruba po pěti hodinách. V závěru byli všichni zúčastnění odměněni knihami a pamětními listy, velmi vhod pak jistě všem přišel připravený raut.

Puškinův památník je nejstarší evropskou soutěží a přehlídkou v uměleckém přednesu v cizím jazyce a je velmi hezké, že si svou tradici udržuje i u nás. Kouzlo ruského jazyka v naší zemi nadále žije a tato přehlídka je toho živoucím důkazem.