Střípky z gymnázia

První místo v mezinárodní právnické simulační soutěži

,

Život manželů Hanzelových se změnil v noční můru poté, co se vláda Agnosie rozhodla modernizovat a rozšířit malé letiště blízko jejich domu. Hluk se stal nepřekonatelným problémem. Město nabídlo odkoupení domu za částku, která neodpovídala vynaloženým nákladům. Poté, co manželé neuspěli ani u ústavního soudu své země, se obrátili na Evropský soud pro lidská práva. Jak si myslíte, že by měl soud rozhodnout a proč? Takové bylo zadání 5. ročníku soutěže Mezinárodní Středoškolský Moot Court.

Soutěž, která vznikla na půdě Právnické fakulty v Univerzity Palackého v Olomouci, nabízí studentům z Česka a Slovenska klání v roli právních zástupců. Letos poprvé se této soutěže účastnili studenti našeho gymnázia, Václav Bašus a Michal Mácha ze 3.B, a získali hned 1. místo.

„Soutěž nás oslovila a šli jsme do ní s tím, že to bude pro nás nová a užitečná zkušenost. K přihlášce jsme museli, kromě základních informací o nás samých, vypracovat odpověď na zadané téma v rozsahu 250 až 500 slov. Tento úkol se nám podařilo úspěšně vypracovat v daném termínu a následně jsme byli obeznámeni, že jsme zařazeni do soutěže,“ uvedli Václav Bašus a Michal Mácha.

V užším kole je každému týmu přidělen kouč z řad studentů právnických fakult, což je velkým bonusem této soutěže právě pro ty, kteří uvažují o následném studiu práv a potřebují získat cenné zkušenosti a informace. Se svým koučem se týmy připravují na finální kolo. To bylo bohužel z důvodu vládních opatření letos zrušeno a porota hodnotila písemná podání k soudu.

„Rozsah tohoto písemného podání byl přibližně 1500 slov. Kouč nám pomáhal s formou podání a orientací v právnické judikatuře. Součástí soutěže byla i bloková výuka na půdě Univerzity Karlovy v Praze, kde jsme si zkusili debatovat a také jsme se osobně setkali se svými kouči, kteří nám pověděli mnohé k soutěži, ale také o studentském životě na vysoké škole. Byla to skvělá možnost k nahlédnutí do činnosti právníků a seznámení se s obsahem právnické judikatury,“ říkají vítězní gymnazisté a dodávají: Soutěže bychom se chtěli zúčastnit i následující rok, kdy snad bude možné se angažovat v ústním kole. Doufáme, že se i následující rok umístíme na přední pozici v soutěži a budeme úspěšně reprezentovat naše gymnázium.“

Studentům gratuluji za reprezentaci naší školy a děkuji za odvahu, jejich vytrvalost a hlavně nadšení, se kterým šli za tím, co chtějí v životě dělat.

Foto: Autor: Dezidor – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21349150