Střípky z gymnázia

Prváci v Thunovském paláci

,

Všechny první ročníky a třída kvinta otevřely v průběhu března dveře do srdce našeho politického systému. Zavítaly totiž, i když kvůli současným epidemiologickým opatřením jen virtuálně, do Thunovského paláce, krásné historické budovy, kde zasedá Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky. Studenti tak završili výuku první ze společenských věd, které se s paní učitelkou Pavlou Trantinovou při studiu věnují – politologii.

Proč jsme zrovna v Thunovském paláci? Proč vlastně máme poslaneckou sněmovnu? Co je to pluralitní systém? Na řadu dalších podobných otázek dostali prváci v rámci virtuální prohlídky odpověď. Měli možnost nahlédnout do tiskového střediska, předsálí, na terasu a samozřejmě i do jednacího sálu. Problematiku zapeklitého legislativního systému, průběh voleb, pravomoci poslanců a jejich práci. To vše průvodci, kterými byli zaměstnanci poslanecké sněmovny, gymnazistům přiblížili.

Očím studentů neušel ani stupínek u pultíku mluvčího pro jedince nižšího vzrůstu nebo polštářky na křeslech poslanců, protože zespodu sedátek proudí studený vzduch.