Střípky z gymnázia

Protinožci přijedou do Příbrami potřetí. Jedinečný koncert už ve čtvrtek!

,

89 hudebníků, více než 16 tisíc kilometrů mezi nimi a přesto mají mnoho společného. Do Příbrami zavítá už třetí studentský orchestr ze Sydney. Se školním orchestrem gymnázia, GymBandem, připravuje na čtvrteční poledne společné hudební vystoupení.

Ve čtvrtek 16. ledna ve 12:00 tak všem studentům Gymnázia Příbram (kromě maturantů) zahrají to nejlepší ze svého repertoáru a naladí se na společnou notu. Zatímco GymBand hraje skladby spíše jazzové a popové, hosté přivezou pro změnu klasiku a filmovou hudbu. Veřejnost a maturanti mohou koncert sledovat v přímém přenosu GymTV:

North Sydney Boys High School Symphonic Winds and String Orchestra jsou dvě hudební tělesa z elitní chlapecké školy v Sydney pod vedením dirigenta Scotta Ryana. Většina studentů této školy je z neanglicky mluvícího prostředí, vybírat si mohou z celé řady mimoškolních aktivit. Vedle hudby jde třeba o různé sportovní programy. Tamní orchestry vystupují na různých školních akcích a měly tu čest zahrát si dokonce i v opeře v Sydney. Na zahraničním turné nejsou zdaleka poprvé, letos v lednu cestují napříč Evropou přes Varšavu, Krakov, Olomouc, Prahu, Berlín, Lipsko a Hamburg.

GymBand Příbram pod vedením Mgr. Miloslavy Šmolíkové s orchestry z partnerských škol spolupracuje dlouhodobě. V průběhu let tak měl možnost trávit společný čas a koncertovat s orchestrem z německého Aurichu, později z nedalekého městečka Marienhafe. A některé kontakty stále trvají – jak bylo naznačeno, dva orchestry ze Sydney už Příbram navštívily. V září 2016 to byly dívky z Presbyterian Ladies‘ College, loni v dubnu pak NBSC Manly Campus Jazz Orchestra.

Letos v březnu naopak GymBand zamíří na oplátku do Sydney. Výměnný pobyt se uskuteční na základě pozvání australskými hosty během jejich středoevropského turné. V rámci bilaterálních vztahů školských zařízení a kulturních institucí jde o skutečně jedinečný projekt. Více o něm zjistíte zde →


Školní parlament Gymnázia Příbram se rozhodl v reakci na současné nebývale ničivé požáry v Austrálii zorganizovat sbírku, jejíž výtěžek dále poputuje na účet veřejné sbírky ZOO Praha. Na čtvrtečním koncertu se tak budou pohybovat dobrovolníci s kasičkami, možnost přispět budete mít i později ve škole. Více informací od čtvrtka na plakátech.

Foto: archiv GymTV, Václav Bešťák