Střípky z gymnázia

Primární prevence o kyberšikaně

,

Cílem neziskové společnosti Magdaléna je poskytovat ucelený systém zdravotních a sociálních služeb v oblasti prevence a léčby různých typů závislostí. Organizace umožňuje služby jak pro školy, kam jezdí dvakrát během školního roku, tak pro širokou veřejnost.

První tři hodiny vyučování v primě patřily 25. listopadu právě této společnosti. Povídali si o kyberšikaně. Na začátku pracovnice Magdalény napsaly pravidla, kterými se primáni měli řídit. Každý si udělal jmenovku a poté se rozběhla debata o nejčastějších sociálních sítích. Vyhrál WhatsApp. Jakmile povídání skončilo, rozdaly se kolíčky. Úkolem bylo dát kolíček spolužákovi, kterému to například dnes sluší nebo kdo je náš nejlepší kamarád. Po první přestávce primány pracovnice rozdělily do skupin a rozdaly jim papíry. Měli napsat odpovědi na čtyři otázky týkající se kyberšikany. Poté o nich začali diskutovat. Před koncem hodiny po žácích ještě pracovnice chtěly, aby napsali svůj pravý nebo vymyšlený profil. Ten jim nalepily na záda a celou přestávku tam musel zůstat. Když začala poslední hodina tohoto projektu, debatovali o tom, jaké to je nosit na zádech nějakou dobu tento pravdivý nebo nepravdivý profil.

Tyto společně strávené hodiny se primánům líbily, protože se dozvěděli hodně důležitých věcí. A také bylo spoustu zábavy.