Střípky z gymnázia

Příbramští gymnazisté opět hráli v severním Německu

,

Moin! Tenhle pozdrav, který uslyšíte v severním Německu namísto běžného Hallo, si na přelomu školního roku a prázdnin zase rádi připomněli členové školního orchestru Gymnázia Příbram GymBand při výměnném pobytu v partnerské škole v Aurichu. Výměnný program, který se uskutečnil za podpory Města Příbram a Česko-německého fondu budoucnosti, někteří muzikanti absolvovali poprvé, řada z nich už ale do Německa mířila za svými dobrými známými, se kterými naposledy setkali v říjnu v Příbrami.

Hlavní bod programu, totiž společný koncert obou školních orchestrů, přišel na řadu hned druhý den pobytu. Předtím se pilně zkoušelo, tak, aby bylo vše co nejlepší. Do školního sálu přišla stovka diváků a přímý přenos koncertu mohli díky školní televizi GymTV a společnosti Internet Pb sledovat i diváci v České republice. Oba orchestry zahrály nejprve samostatně – ten příbramský zaujal třeba Vangelisovými filmovými melodiemi, ale také dětem dobře známým tématem z Pošťáka Pata. Německý big band předvedl populární tituly od Michela Bublého, Adele nebo Beatles. A pak už čtyřicet hudebníků obou školních orchestrů vystoupilo společně. Celý večer se nesl v duchu vzájemné podpory, fandění a také dlouhého potlesku. Po kvalitním výkonu přišel na řadu tradiční raut, na kterém nechyběly ani německé grilované speciality, připravované nadšenými rodiči německých studentů.

Během pobytu si ale všichni užili také společně strávené večery a denní programy. Vypravili se třeba do nedalekého muzea rašeliny, kde se v tamním skanzenu dozvěděli o tvrdých podmínkách, kterým čelili první osidlovatelé této oblasti. Nezapomenutelným zážitkem se stal celodenní výlet trajektem na východofríský ostrov Norderney. Ten je tvořen převážně písečnými dunami. Část ostrova ale tvoří malebné městečko s lázněmi. Všichni si ale nejvíc užili mnohakilometrovou promenádu s plážemi a nikdo také neváhal s koupelí ve vlnách Severního moře.

Poslední den se čeští studenti ještě jednou podívali se svými německými hostiteli do hodin partnerského gymnázia a pak už nastalo tradičně dlouhé a slzavé loučení. Byl to zase skvělý týden, který Mario Haseborg a Miloslava Šmolíková, vedoucí německého a českého orchestru, připravili. A tak není divu, že když po závěrečné prohlídce Brém, kterou česká skupina absolvovala při cestě zpět, zazněl z úst pedagogického doprovodu dotaz „Chybí někdo?“, zněla odpověď příbramských gymnazistů jednoznačně: „Němci!“