Střípky z gymnázia

Jaký byl rok 2015 (2.)

,

Druhou část připomínky toho, co jsme v souvislosti se školou prožili v roce 2015, začneme v září. Do lavic usedlo 129 prváků a primánů a na všechny čekalo přivítání od starších spolužáků. O týden později se prváci rozjeli na adptační kurz. Nejen že si jich zúčastnilo historicky nejvíce – všichni, ale také jich téměř 100 % na kurz jelo na kole. Z velkých akcí přímo na gymnáziu stojí za zmínku prestižní setkání ředitelů a pedagogů evropských partnerských škol projektu Erasmus+, které hostilo právě příbramské gymnázium. Do Berlína pak zamířil podzimní poznávací zájezd němčinářů. A konečně, když přicházíme do školy, ani nám nepřijde, že právě v září se naplno rozjely práce na revitalizaci prostoru před budovou a déle než měsíc jsme chodili zadním vchodem.

Říjen prinesl primánům týden zážitků na ozdravném pobytu a členům výpravy do Skotska v rámci Výzvy 56 týden v divoké přírodě. Výborný kulturní a jazykový zážitek čekal také na účastníky tradičního zájezdu na anglické divadelní představení, tentokrát věnované Martinu Lutheru Kingovi. Své kamarády z německého Lachendorfu odjela v polovině měsíce navštívit skupina němčinářů a oplatila jim tak únorovou návštěvu v Příbrami. 16. a 17. října hostilo gymnázium devadesát členů třinácti školních televizí z celé republiky a také známé tváře České televize při 4. ročníku projektu Jak se dělá televize. Do školy zavítali Jakub Železný, Robert Záruba, Václav Moravec, Taťána Míková a další osobnosti ČT. Mezi dalšími říjnovými hosty přijel na gymnázium o své zemi se studenty diskutovat třeba zástupce izraelského velvyslanectví Eran S. Yuvan. Na závěr měsíce nechyběl tradiční hallowenský den, který i letos gymnazisté ozdobili skvělými nápady. Sportovci úspěšně reprezentovali gymnázium na republikovém finále v přespolním běhu.

První polovina listopadu byla především ve znamení vědy. Na několik exkurzí, přednášek a besed se gymnazisté vypravili třeba do plzeňského planetária, pražské akademie věd či v rámci Týdne vědy a techniky na skvělou prezentaci projektů mladých vědců z celého světa nazvanou FameLab. Ve škole pro změnu prvákům svou práci představila městská a státní policie a třeťákům probační a mediační služba. Gymnázium také navštivili zástupci Domova Nalžovice, kteří studentům představili projekt Dejme si šanci, v jehož rámci se středoškoláci mohou seznámit se životem klientů s mentálním a kombinovaným postižením. Na samém konci měsíce přijel do školy besedovat se studenty cestovatel a rybář Jakub Vágner.

Prosincové akce máme ještě v čerstvé paměti. Celý měsíc ve velkém stylu rozjel den otevřených dveří, tradičně hojně navštívený uchazeči o studium, jejich rodiči, ale také absolventy školy. O dva dny později se školou proháněli čerti, andělé a Mikuláš, kteří to letos vzali opravdu zevrubně a nevynechali snad jedinou příležitost ke vniknutí do třídy. Pokračovaly také sportovní soutěže. Do krajského kola to dotáhli basketbalisté a ještě dál volejbalistky, které postoupily do kvalifikace o republiku. V prosinci také, stejně jako po celý podzim, pokračovaly čtenářské dílny v knihovně a konala se řada besed. Do Norimberka se 10. a 17. prosince vypravily dva autobusy (nejen) němčinářů. Pokračování se dočkala i tradice velkých přestávek vyplněných zpěvem a Josef Mrkáček s Tomášem Rosou tak rozezpívali celé gymnázium. Stejně tak o den později pedagogové, kteří jako vždy studentům zazpívali vánoční písně.

Takový tedy byl rok 2015. Ze všech akcí jsme vybrali ty největší. Stojí však za to připomenout, že v roce 2015 se pro gymnazisty uskutečnilo celkem 40 exkurzí a 35 besed. V prvním případě je to o 3 méně než v roce 2014, ve druhém o 9 více. A jak tak známe život na gymnáziu, určitě tomu bude nejinak i v roce 2016. Tak nezapomeňte v pondělí vykročit pravou nohou!